A A+ A++

Sejmik Województwa Łódzkiego nadał też dwie Odznaki Honorowe. Otrzymali je: rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik i Jarosław Olbrychowski prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

Nagrodzeni to:

 
śp. Andrzej Owczarek

Działacz „Solidarności”, internowany w stanie wojennym. W latach 1990 – 2005 radny Rady Miejskiej w Łasku, a w latach 1990 – 1998 Burmistrz Łasku. W okresie 1990-1998 delegat do Sejmiku Województwa Sieradzkiego, w latach 1990 – 1994 jego W-ce Przewodniczący.
W latach 2005 – 2015 Senator Rzeczypospolitej Polskiej VI, VII i VIII kadencji. W 2018 r. wybrany do Sejmiku Województwa Łódzkiego VI kadencji.

 
Henryk Czesław Formicki

W 1980 r. został przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Podgórzycach, a następnie przewodniczącym Komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” i członkiem Komisji Lokalnej „Solidarność” Ziemi Łęczyckiej. W latach 1998-2020 był członkiem Komisji Krajowej „Solidarność”. Uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Wolności i Solidarności.

 
Ewa Jadwiga Błaszczyk

Członek NSZZ „Solidarność” w Instytucie Techniki Cieplnej w Łodzi. Współpracowała z łódzkim środowiskiem KOR. Uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

 
Nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury w tym roku otrzymały następujące zespoły, organizacje i instytucje:

 
Zespół „Giecznianki z kapelą ludową”

Kapela starająca się ocalić od zapomnienia stare, ludowe piosenki, głównie z regionu łowicko-łęczyckiego. Repertuar zespołu to melodie znane, popularne, ludowe i biesiadne. Kapela występuje na festynach, imprezach okolicznościowych oraz podczas dożynek w całym województwie łódzkim. Giecznianki z kapelą ludową promują też rodzinny folklor, tradycję i kulturę na licznych przeglądach i festiwalach.

 
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego

Towarzystwo od 60 lat popularyzuje bogate dziedzictwo Piotrkowa Trybunalskiego. Upamiętnia osoby i miejsca ważne dla tożsamości historycznej i kulturowej miasta. Promuje rodzimych artystów i zaprasza na koncerty w historycznych wnętrzach piotrkowskich zabytków. Współdziałając z władzami miasta, innymi instytucjami i animatorami życia społecznego, wpisuje się w tworzenie współczesności, ale też historii Piotrkowa Trybunalskiego.

 
Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich RABIEC Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Trybunalskim

Jeden z nielicznych zespołów grających sygnały i muzykę myśliwską w województwie łódzkim. Zespół kultywuje dziedzictwo śp. Andrzeja Rokickiego – pierwszego trębacza Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, kompozytora, dyrygenta i jednego z założycieli Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ. W przyszłym roku zespół będzie obchodził jubileusz 20-lecia istnienia.

 
Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie”

Zespół prezentuje tradycyjny folklor na koncertach kolęd oraz pieśni patriotycznych. Od początku istnienia intensywnie się rozwija i uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych w województwie łódzkim. Promuje kulturę regionu łódzkiego również na festiwalach
o randze międzynarodowej. Do 2010 r. zespół grał jako grupa nieformalna, obecnie działa w strukturach Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew.

 
Zgierska Galeria Sztuki

To nie tylko miejsce prezentacji dzieł znanych artystów. To także przestrzeń dla twórców wstępujących dopiero w świat sztuki. Organizuje wystawy prac studentów i uczniów szkół oraz uczelni plastycznych, artystów-amatorów, prezentuje twórczość dziecięcą – powstającą na konkursach i w pracowniach Miejskiego Ośrodka. Galeria działa od 1974 r. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

 
Sejmik Województwa Łódzkiego przyznał również 13 nagród dla wybitnych postaci, twórców ludowych, artystów i ludzi szeroko rozumianej kultury i sztuki, którzy swoją działalnością wyróżniali się w regionie łódzkim.

 
W tym roku nagrodzeni to:

 
Anna Kołodziejczyk

Niezwykle utalentowana twórczyni ludowa regionu opoczyńskiego. Tworzy rękodzieła: kwiaty, bukiety, wycinanki, niciane koronki, hafty. Wykonuje wielkanocne palmy i pisanki tradycyjną metodą batikową. Swoje, wielokrotnie nagradzane rękodzieła prezentuje podczas licznych wystaw.

Bartłomiej Gawron

Kapelmistrz Kolejowej Orkiestry Dętej PKP przy Klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Animator kultury w powiecie piotrkowskim oraz opoczyńskim, otwarty na różne formy i gatunki muzyczne. Instrumentator muzyki na duże składy orkiestrowe.
W swojej karierze artystycznej może pochwalić się licznymi sukcesami oraz nagrodami.

Dominik Mucha

Uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi w klasie saksofonu. Naukę gry rozpoczął w wieku siedmiu lat. Laureat wielu konkursów międzynarodowych
i ogólnopolskich. Jako coraz bardziej doświadczony muzyk realizuje muzyczną pasję promując swoją szkołę, miasto i region. Współtwórca wielu wydarzeń artystycznych
i kulturalnych na terenie województwa łódzkiego.

Elżbieta Gniewaszewska

Wieloletnia działaczka kultury, wychowawczyni wielu pokoleń piotrkowian. Obecnie pełni funkcję Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego Zaangażowana we wszystkie sztandarowe działania Towarzystwa m. in.: organizację konkursów plastycznych, kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, współpracę z samorządem Piotrkowa Trybunalskiego oraz z organizacjami kulturalnymi z województwa łódzkiego.

 
Jan Łaski

Jeden z najbardziej utytułowanych wykonawców muzyki ludowej stylizowanej. Ostatni żyjący „Mały Dyrygent” – uczeń Jana Justyny. Na akordeonie grał od 5 roku życia. W tym roku świętuje 75-lecie pracy artystycznej. Przez blisko 20 lat kierownik Kapeli Ludowej Tkacze z Moszczenicy. Zdobył z nią wiele nagród na konkursach, przeglądach i festiwalach muzyki ludowej, promując region łódzki w Polsce i za granicą. W ostatnich latach komponuje i wspiera radą innych wykonawców.

 
Kamil Maćkowiak

Aktor teatralny, filmowy, reżyser, producent, scenarzysta, tancerz i choreograf oraz autor opracowań muzycznych. Założyciel i prezes Fundacji oraz dyrektor artystyczny Teatru Kamila Maćkowiaka. W sezonie teatralnym 2023/2024 obchodził podwójny jubileusz – 25-lecia pracy artystycznej oraz 10-lecia działalności Teatru.

 
Krzysztof Cezary Ryzlak

Od ponad 30 lat pracuje w Kutnowskim Domu Kultury, gdzie animuje życie kulturalne miasta i regionu. Pomysłodawca i koordynator „Stacji Kutno” – Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory – jednej z największych w Polsce imprez poświęconych twórczości Kabaretu Starszych Panów. Jego działalność to także edukacja, praca wychowawcza, integracyjna i prospołeczna. Jest twarzą Kutnowskiego Domu Kultury, a jego kreatywność wciąż zaskakuje publiczność.

 
Maria Rogulska

Wybitna twórczyni ludowa regionu opoczyńskiego. Promuje rodzimy folklor biorąc udział
w licznych wydarzeniach – n. p. konkursach, w których jest doceniana od wielu lat. Tworzone przez nią rękodzieła to między innymi: palmy, kwiaty, bukiety, girlandy, pająki z grochu i wełny, haft płaski, dwustronny na koszulach i obrusach. Robi także na szydełku i na drutach.

 
Piotr Pawlak

Od wielu lat popularyzuje wiedzę o zabytkach województwa łódzkiego. Poprzez działalność publicystyczną, organizowanie wycieczek i zajęć dla pasjonatów historii kreuje zainteresowanie zabytkami. Na uwagę zasługuje Jego dbałość o przywrócenie pamięci o wielokulturowym dziedzictwie ziemi wieluńskiej oraz historii najnowszej.

 
Tomasz Stolarczyk

Znacząca postać w upowszechnianiu kultury województwa łódzkiego. Autor ponad 100 publikacji, wydanych w Polsce i zagranicą, w tym książek poświęconych historii dawnych bibliotek zakonnych z terenów województwa łódzkiego. Popularyzuje także historię regionu łódzkiego w audycjach radiowych i odczytach historycznych w muzeach, szkołach oraz towarzystwach naukowych.

 
Waldemar Domarańczyk

Od końca 1998 r. jest Prezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. W tym czasie uratowano ponad 50 zabytkowych nagrobków na „Piotrkowskich Powązkach„. Inicjator i przewodnik spacerów edukacyjnych po piotrkowskich cmentarzach, miejscach pamięci narodowej i zabytkowych obiektach. Popularyzator wiedzy o Piotrkowie Trybunalskim i jego mieszkańcach zasłużonych dla kultury regionalnej
i krajowej.

Wanda Plich

Twórczyni ludowa, zaangażowana w promocję piotrkowskiej kultury ludowej. Zainteresowanie sztuką ludową przejawiała już w dzieciństwie, ucząc się rękodzieła od mamy. Jest biegła w tkaniu, szydełkowaniu i wykonywaniu ozdób papierowych. Tworzy pisanki, kraszanki, kwiaty, bukiety, girlandy z bibuły, pająki z grochu i wełny, haft płaski
i dwustronny na koszulach i obrusach.

 
Zdzisław Żurek

Aktywny i pomysłowy mieszkaniec ziemi sulejowskiej, który przypomina nam, że nie wolno zapominać o przeszłości. Od lat inicjuje ciekawe przedsięwzięcia, namawia do ich realizacji
i zachęca mieszkańców województwa łódzkiego do poszerzania swoich horyzontów na różnych płaszczyznach. Jest twórcą Skansenu Ziemi Łazowskiej, gdzie zgromadzono ok. 1,2 tys. eksponatów.

 
Galę uświetniły występy muzyków, którzy na co dzień wchodzą w skład orkiestry Filharmonii Łódzkiej i zagrali jako Modern Brass Quintet, w składzie:

Paweł Marciniak, Andrzej Zachary – trąbki

Zbyszek Monkiewicz – waltornia

Radek Szulc – puzon

Michał Jaworski – tuba

 
Zagrały też nagrodzone zespoły folklorystyczne „Trębaczewianie” i „Giecznianki z kapelą ludową”, a swoje umiejętności zaprezentował jeden z laureatów wręczanych nagród Dominik Mucha – uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi
w klasie saksofonu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na spotkanie z Michałem Szulimem
Następny artykułLas Miyawaki w sercu Rybnika – wspólna inicjatywa dla zielonej przyszłości!