A A+ A++

W 2021 r. więcej giełdowych firm podzieli się zyskiem z akcjonariuszami niż w poprzednim roku. Sprawdzamy, kto najhojniej wypłaci udziałowcom.

W tym roku spółki z warszawskiej giełdy hojniej sypną groszem w postaci dywidendy niż w 2020 r., w którym spora ich część, ze względu na niepewność związaną z pandemią, zrezygnowała z wypłaty lub mocno ją przycięła.

– Ten rok wydaje się powrotem do normalności, gdy średnio 40 proc. spółek z GPW wypłacało dywidendy. Co prawda obecny sezon dopiero się rozkręca, ale już pokazuje, że spółki nie boją się wypłacać dywidend jak rok temu (30 proc. spółek podzieliło się zyskiem). Pandemia i przede wszystkim niepewność co do przyszłości były głównymi powodami zatrzymania zysku w spółkach. Pandemia na szczęście powoli mija, prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego są dobre, więc spółki wracają do dzielenia się zyskiem. Od trzech lat rośnie średnioroczna stopa dywidendy, która w roku ubiegłym wynosiła 3,6 proc., i wydaje się, że w tym roku będzie jeszcze wyższa – wskazuje Bartłomiej Zalewski, menedżer ds. inwestycyjnych w BM Alior Banku.

Warto sprawdzić: Dywidenda 2021. Kto najhojniej wypłaci udziałowcom

Zdaniem Kamila Hajdamowicza, doradcy inwestycyjnego w Vienna Life TU na Życie, pomimo trwającej pandemii poziom niepewności jest zdecydowanie niższy niż w 2020 r. Ponadto spora grupa spółek dość szybko zaadaptowała się do nowych warunków. Nie brakuje też takich, w których pandemiczne otoczenie przyczyniło się do osiągnięcia rekordowych wyników za ubiegły rok. To wszystko jego zdaniem powinno mieć pozytywne przełożenie zarówno na liczbę spółek, które zdecydują się na wypłatę dywidendy, jak i na samą jej stopę.

– W porównaniu z rokiem ubiegłym pozytywnie mogą zaskoczyć banki, które w 2020 r. wstrzymały wypłaty. Pozytywnie może zaskoczyć KGHM, który dzięki zwyżkom cen miedzi ma za sobą dobry rok. Negatywnych zaskoczeń nie powinno być w branży gamingowej czy deweloperskiej. Na koniec nie można zapomnieć o spółkach budowlanych i przemysłowych, które szybko zaadaptowały się do nowych warunków, a boom budowlany na rynku mieszkaniowym wspierał wyniki – wylicza ekspert.

Część spółek już przedstawiła konkretną propozycję wypłaty dywidendy z zysku za 2020 r., a wiele innych skłania się ku jej wypłacie. Najatrakcyjniejsze stopy dywidend ofer … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkumeniczna pielgrzymka dla uczczenia 50-lecia relacji między Unią Europejską a Stolicą Apostolską
Następny artykułKierowca volkswagena wjechał w drzewo. Strażacy musieli je wyciąć