Data dodania: 2017-03-24 (09:01) Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Nie tylko dlatego, że jedna zła inwestycja możne nas pozbawić kapitału, ale po prostu dlatego, że zróżnicowane aktywa pozwalają zarabiać skuteczniej i efektywniej niż zaufanie w jedno tylko narzędzie do mnożenia gotówki.
To, co wydaje się mniej oczywiste, to również możliwość dywersyfikacji w działalności przedsiębiorstwa. Moce przerobowe i umiejętności pracowników oraz ich czas spędzany na wykonywaniu zadań to przecież tez wartościowe, ważne aktywa, które przedsiębiorca musi mądrze zainwestować, żeby wycisnąć z nich jak najwięcej. Jednak w przypadku przedsiębiorstwa dywersyfikacja, różnicowanie działalność jest bardziej skomplikowane niż „proste” żonglowanie swoim portfelem inwestycyjnym.
Boleśnie przekonuje się o tym inPost, firma Rafała Brzóski, która jeszcze w 2016 roku święciła triumfy jako jedno z najszybciej rozwijających się polskich przedsiębiorstw. inPost, specjalizujący się w prostych usługach pocztowych, budujący swoją potęgę przede wszystkim na koncepcji Paczkomatów. Paczkomaty, czyli samoobsługowe, szeroko dostępne i łatwe w użyciu skrytki pocztowe, dzięki którym można nadawać i odbierać korespondencję (w tym i większe paczki) bez wizyty na poczcie, kolejek i skomplikowanych procedur.
Zachęcona sukcesem i gwałtownym rozwojem firma rozszerzyła swoją działalność o praktycznie wszystkie możliwe usługi pocztowe: rozpoczęła działalność kurierską, przejęła obowiązek dostarczania korespondencji urzędowej do wszystkich mieszkańców kraju i zapowiedziała ekspansję sieci paczkomatów do innych krajów Europy. Jak się okazuję strategia „wielu srok” nie przyniosła firmie spektakularnego sukcesu. Obecnie przedsiębiorstwo ma kłopoty z utrzymaniem płynności, wycofało się z obsługi listów urzędowych, a ostatni rezygnowało z listów poleconych w ogóle na rzecz droższych paczek. Szybkiego rozwoju nie przyniosła też ekspansja na zagraniczne rynki.
Zdecydowanie lepiej wydaje się sprawdzać dywersyfikacja na poziomie zbliżonych do siebie usług. Inpost postawił na dziedziny pozornie tożsame, czyli usługi pocztowe. Jednak usługi kurierskie i obowiązkowe dostarczanie istotnej korespondencji do rok własnych tak naprawdę jest tylko pośrednio związane z prowadzeniem sieci skrytek pocztowych. Dużo lepiej radzą sobie firmy rozszerzające swoją działalność w rzeczywiście pokrewnych tematach. Pokerstars, marka stojąca za jedną z największych platform do gry w pokera online rozszerza swoją działalność na podobną platformę, PokerStars Casino, dzięki temu może używać technologii i wiedzy zdobytej przy tworzeniu swojej pierwszej platformy. Podobnie: Nasz rodzimy CD Projekt postawił na szeroko pojętą dywersyfikację w dziedzinie tworzenia i dystrybucji gier komputerowych, tworząc szeroką sieć zależnych od siebie działów. CD Projekt RED powstał jako studio developerskie i zajął się produkcją gier komputerowych a dziś prawdopodobnie jest największą marką wywodzącą się z rodziny CD Projekt.
Sam CD Projekt zajął się działalnością wydawniczą, rozszerzając swoją działalność na sprzedaż wysyłkową gier (CDP.pl, które w ramach wykupu menedżerskiego stało się osobną firmą) i cyfrową dystrybucję gier GOG, czyli Good Old Games, które na początku dystrybuowało klasyczne, niedostępne gdzie indziej tytuły, by w końcu przenieść się do „pierwszej ligi” czyli dystrybucji różnorakich tytułów, łącznie z nowościami.
Podobne przykłady można mnożyć, dywersyfikacja wydaje się sprawdzać, kiedy to przemyślane działanie, oparte na rzeczywistych możliwościach firmy. Szersze działanie, wykraczające poza know-how, a przede wszystkim gotowe zaplecze technologiczne to przedsięwzięcie równie ryzykowne jak otwieranie „świeżej” firmy od zera.
Źródło: Inwestycje alternatywne
2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.
2016-06-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Nawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej.
2016-06-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Brytyjczycy zgotowali rynkom całkiem udany thriller. Jego autorem jest oczywiście David Cameron, który sam wymyślił scenariusz. Na razie nie wiadomo, czy przejdzie do historii jako polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale na pewno zapisze się w dziejach Imperium (nad którym nigdy nie zachodzi słońce) jako genialne dziecko Alfreda Hitchcocka.
2016-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Koniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować.
2015-12-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga – indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach.
2015-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Inwestorzy będę mieli pełne ręce roboty tuż przed weekendem. Pracowitą końcówkę tygodnia zafundowała rynkom Ameryka: o 14.30 pojawi się hit dnia, czyli wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu – non-farm payrolls (NFP). Inwestorzy czekali na niego już od września, czyli od ostatniego posiedzenia Fed.
2015-07-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Trwający od trzech dni rajd dolara sugeruje powrót dominującej tendencji na rynku walutowym. Amerykańską walutę wspiera nie tylko perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Fed, ale także inne czynniki, jak choćby przecieki dotyczące odroczenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udziału w programie …
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS