A A+ A++

Inwestycje związane są z koniecznością ponoszenia pewnego ryzyka. Zwykle jest tak, że im większe zyski może przynieść dana inwestycja, tym większe ryzyko straty części lub wszystkich środków finansowych musisz ponieść, by w nią „wejść”.

Inwestycje związane są z koniecznością ponoszenia pewnego ryzyka. Zwykle jest tak, że im większe zyski może przynieść dana inwestycja, tym większe ryzyko straty części lub wszystkich środków finansowych musisz ponieść, by w nią „wejść”. Na szczęście istnieją metody na to, by ograniczać ryzyko inwestycyjne, ale nie hamować możliwości wypracowywania zysków. Taką metodą jest dywersyfikacja. Sprawdź, w jaki sposób pozwala ona na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego?

Czym jest dywersyfikacja?

O dywersyfikacji mówi się w momencie, gdy różnicujesz coś. Pojęcie to może być zastosowane w kontekście prowadzenia inwestycji na różnych rynkach, niekoniecznie finansowych, ale i surowcowych i finansowych. Dywersyfikując inwestycje dokonujesz rozłożenia posiadanego kapitału na kilka czy kilkanaście mniejszych inwestycji, zamiast lokować wszystkie posiadane środki tylko w jedną z nich.

Załóżmy, że masz 10 000 zł i kupujesz za nie akcje jednej spółki. Masz przekonanie lub inne przesłanki o tym, że akcje te zyskają na wartości – w perspektywie krótko lub długoterminowej, w zależności od przyjmowanego przez ciebie modelu inwestowania. Jeśli jednak przewidywania te okażą się nietrafione, a akcje nagle gwałtownie stracą na wartości, ryzykujesz utratą sporej części pieniędzy.

Gdybyś zastosował w tej samej sytuacji dywersyfikację, nie ulokowałbyś wszystkich posiadanych środków w akcje tylko jednej spółki, ale wprowadziłbyś do swojego portfela inwestycyjnego znacznie więcej akcji spółek z różnych branż działalności, najlepiej kompletnie niepowiązane ze sobą. Dywersyfikacja może też oznaczać inwestowanie w różne instrumenty finansowe, np. w akcje, surowce, nieruchomości czy nawet w waluty.

Dzięki rozłożeniu pieniędzy na kilka różnych inwestycji można kompensować straty z jednych instrumentów, zyskami z innych, dlatego ogólne ryzyko inwestycyjne całego portfela inwestora jest znacznie mniejsze.

Dywersyfikacja rodzajowa aktywów w portfelu inwestycyjnym

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego może polegać na tym, że znajdą się w nim różnej klasy aktywa, różniące się od siebie pod wieloma względami. Mogą to być instrumenty cechujące się różnym poziomem ryzyka inwestycyjnego związanego z lokowaniem w nie swoich środków finansowych. Stosunkowo dużym ryzykiem cechują się takie aktywa jak akcje spółek debiutujących dopiero na rynku giełdowym, po których właściwie nie wiadomo, czego należy się spodziewać. Inwestycje w waluty na rynku Forex, czy w instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe, opcje czy kontrakty na różnice kursowe CFD również związane są z koniecznością poniesienia ryzyka straty części, a nawet wszystkich posiadanych środków finansowych. Rośnie ono, jeśli zastosujesz na wielu instrumentach efekt dźwigni finansowej. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/dywersyfikacja-portfela

Dla równowagi portfela inwestycyjnego i dla jego zdywersyfikowania powinieneś wprowadzić do niego również i takie aktywa, które są znacznie mniej ryzykowne. Może być to złoto, nieruchomości czy obligacje – najlepiej skarbu państwa lub obligacje komunalne. Zróżnicowanie rodzajowe portfela powoduje, że strata z jednego rodzaju aktywów bilansowana jest przez zyski lub stabilną wycenę innych aktywów.

Dywersyfikacja celów i horyzontu czasowego inwestycji

Prócz doboru do portfela inwestycyjnego zróżnicowanych aktywów, możesz dokonać dywersyfikacji poprzez wybór różnych celów inwestycyjnych. Niektóre aktywa ukierunkowane są na jak najszybsze wypracowanie zysku, a inne mają zapewnić bezpieczne ramy finansowe inwestowania lub zapewnić ochronę wartości pieniądza w czasie. Ich włączenie w jeden portfel inwestycyjny da efekt dywersyfikacji dla ograniczenia ryzyka inwestycyjnego.

Podobnie będzie w przypadku inwestowania w różnych horyzontach czasowych. Na przykład przy akcjach czy walutach mówimy o inwestowaniu krótkoterminowym, ale już przy złocie i nieruchomościach o lokowaniu pieniędzy w dłuższym okresie, dla wypracowania spodziewanych i oczekiwanych zysków

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wazon
Gość
1 rok temu

bardzo łatwo teraz inwestować w pracownicze plany kapitałowe, jak nie ma środków na inwestycje albo z obawy przed inwestowaniem w niepewne rzeczy to uważam że inwestowanie w przyszłą emeryturę jest dobrym pomysłem

Poprzedni artykuł“W służbie Ojczyźnie”. W Białej Podlaskiej otwarto salę historii celnictwa
Następny artykułPrzesadzili. Kukła zawisła na moście w Madrycie. “O krok za daleko”