Wracamy do bardzo głośnej sprawy z 6 listopada 2024 roku. Przypomnijmy, że tego dnia, policjanci otrzymali zgłoszenie od lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nowym Tomyślu, o śmierci trzyletniego dziecka. Do Szpitala Powiatowego w Nowym Tomyślu oprócz trzylatki, trafiła też jej 7-letnia siostra oraz mama dziewczynek. Rodzina pochodziła z powiatu grodziskiego.
Trzyletnia dziewczynka, jak oświadczyła dyrekcja szpitala, trafiła na oddział SOR w stanie bez oznak życia. Szpital podejmował wszystkie możliwe czynności w celu przywrócenia dziecku czynności życiowych, niestety ostatecznie potwierdzono zgon dziecka.
Rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim bryg. Marcin Nowak informował tuż po zdarzeniu, że strażacy na miejscu tragedii wykryli fosforowodór. Gaz ten stosowany jest do zwalczania owadów i gryzoni, ale używanie preparatów, z których się uwalnia, wymaga specjalnych warunków i kwalifikacji.
Rzecznik prasowy Wojewody Wielkopolskiej Mateusz Mucha poinformował wówczas, że kiedy matka dziewczynki wezwała karetkę, dyspozytor numeru alarmowego odmówił przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Kobieta więc sama zawiozła dzieci do szpitala. Wojewoda Wielkopolska niezwłocznie po zasięgnięciu informacji powołała zespół, który miał na celu zbadać sprawę i uzyskać odpowiedź, dlaczego zostały podjęte takie, a nie inne decyzje.
“W ostatnich latach nie mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, niemniej pamiętajmy, że dyspozytor medyczny to też człowiek, który w każdej chwili może popełnić błąd” – informował wówczas Mateusz Mucha. “Na ten moment nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co nie zadziałało, na jakim etapie, to wszystko ma ustalić powołany zespół. Nie wyciągajmy jeszcze pochopnych wniosków” – dodawał.
Poniżej publikujemy oświadczenie ws. zakończenia prac Zespołu do spraw oceny prawidłowości zgłoszenia w Dyspozytorni Medycznej w dniu 6 listopada 2024 roku:
“Powołany przez wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk Zespół do spraw oceny prawidłowości zgłoszenia w Dyspozytorni Medycznej w dniu 6 listopada 2024 r., zakończył swoje prace.
Zespół, w składzie którego znaleźli się: dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Liwia Polcyn-Nowak, kierownik Oddziału Ratownictwa Medycznego w Wydziale Zdrowia Maria Żórawska-Ewertowska, kierownik Oddziału Prawnego w Wydziale Prawnym Iwona Poplewska oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej Maciej Świt, został powołany przez wojewodę Agatę Sobczyk 7 listopada 2024 r., w związku ze zgonem 3-letniej pacjentki. Zadaniem zespołu była ocena prawidłowości obsługi zgłoszenia w Dyspozytorni Medycznej w dniu 6 listopada 2024 r.
Zespół przygotował raport końcowy z przeprowadzonych czynności. Po analizie sytuacji, w ocenie zespołu:
Dyspozytor medyczny nie zastosował się w pełni do algorytmu zbierania wywiadu medycznego dotyczącego powodu wezwania: Inne/złe samopoczucie.
Podstawa prawna: uchybienia w realizacji pkt. „1. Procedura ogólna”, pkt. „29. Złe samopoczucie” oraz pkt. „32. Odmowa przyjęcia zgłoszenia” Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 9 września 2019 r. w sprawie algorytmu zbierania wywiadu medycznego przez dyspozytora medycznego (DZ. URZ. Min. Zdr. 2019.71).
Decyzję dyspozytora medycznego o niezadysponowaniu ZRM uznać należy za niewłaściwą z uwagi na brak staranności w zbieraniu wywiadu medycznego. Uzyskane informacje nie były wystarczające do podjęcia decyzji o zadysponowaniu lub niezadysponowaniu ZRM.
Na tym etapie nie można stwierdzić, czy gdyby ZRM został zadysponowany i dojechał w najkrótszym możliwym czasie, możliwe byłoby uratowanie dziecka. Powyższe będzie przedmiotem opinii biegłych.”
Tekst: PNT.INFO.PL
Zdjęcie: Szpital Powiatowy w Radomsku
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS