A A+ A++

Czytaj też: AI zabiera pracę — choć miała tego nie robić. „Biznes nie jest zainteresowany, aby o tym dyskutować. Żeby nie było oporów społecznych, bo AI może zapewnić ekonomiczną władzę”

Przed ostatnimi wyborami Rada dwukrotnie, we wrześniu i październiku 2023 roku, obniżyła stopy procentowe, łącznie o 1 pkt proc., do 5,75 proc. Przeciwko głosowali jedynie – jak to określa prezes NBP Adam Glapiński – członkowie nasłani do Rady przez Senat.

Gdy Rada przeprowadziła te obniżki, moje głosowania się do tego dostosowały – stąd te 2 pkt proc. I nawet po ludzku rozumiem, że one mrożą krew w żyłach i robią sensację. Ale wynika to z prostego deficytu komunikacji na temat polityki pieniężnej w Polsce. W USA co kilka miesięcy odpowiednik naszej RPP publikuje wykres kropkowy: bez przypisywania kropek poszczególnym głosującym członkom pokazuje się poziom stóp procentowych pożądany w ocenie poszczególnych decydentów, by sprowadzić inflację do celu w horyzoncie gwarantującym zachowanie wiarygodności polityki pieniężnej. To żadna sensacja, że jedni widzą tę stopę nieco wyżej, a inni nieco niżej. To także sygnał dla pozostałych zainteresowanych, jak rozkładają się oczekiwania innych członków. Nie wiem dlaczego, ale członkowie RPP odmawiają nawet stworzenia w Polsce wykresu kropkowego, nie wspominając o jego publikacji.

Tamte obniżki – jak poważny to był błąd?

Z perspektywy naszego głównego celu walki z inflacją to był przejaw jakiegoś zbiorowego szaleństwa. Nie zdradzając żadnych tajemnic posiedzenia Rady: nie przedstawiono na nim żadnych argumentów, że obniżka 0,75 pkt proc. jest jakoś lepsza niż jakakolwiek inna obniżka. Jedyne co, to między posiedzeniem niedecyzyjnym w sierpniu a posiedzeniem decyzyjnym w październiku, w sposób dla państwa wszystkich niedostrzeżony, wydarzyła się najkrótsza w dziejach Polski recesja.

?

W sierpniu analitycy dobierali raczej negatywne słowa pod adresem naszej gospodarki: wzrosty były liche, ożywienia ani widu, ani słychu, za to wszelkiego rodzaju obawy rosły. Wymowa po danych sierpniowych na posiedzeniu wrześniowym była już bardziej stonowana, a do posiedzenia październikowego Rady mroczne tony mollowe jak jeden mąż przedzierzgnęły się w donośne dury. Patrząc w same dane, trudno było dostrzec podstawy tak do pesymizmu, jak i do gwałtownej zmiany tonacji. Najważniejsze jest jednak to, że żadna z analiz NBP nie wskazywała na inflację trwale w celu. Nie było więc żadnych przesłanek, by stopy obniżać ani tym bardziej by obniżać je tak radykalnie. Między innymi dlatego projekcja analityków NBP z listopada ubiegłego roku wskazywała na inflację jeszcze mniej mieszczącą się w celu niż wcześniejsze.


Joanna Tyrowicz, członkini RPP

Fot.: Filip Miller / Forbes

Czytam projekcje NBP i tam w poszczególnych kwartałach inflacja spada poniżej 3,5 proc.

Tak i nie. Po pierwsze, nasz cel to 2,5 proc., a nie 3,5 proc. Jeśli ktoś się zastanawia, czy to duża różnica, to proszę się zastanowić, którą lokatę by wybrał: taką, która daje odsetki o 40 proc. większe, czy taką, która daje 40 proc. mniej odsetek. Po drugie, te 3,5 proc. wydarza się jakoś magicznie zawsze za siedem kwartałów – zawsze na końcu dwuletniego okienka, które obejmuje projekcje NBP. No i trzecia, ostatnia sprawa to, że ten poziom cen w projekcji nie pojawia się z pewnością, a z pewnym prawdopodobieństwem. I dopiero w lipcu tego roku te prawdopodobieństwa zaczęły przekraczać w rozsądny sposób 50 proc.

Czy obecne projekcje inflacji prezentowane przez NBP są lepsze, czy gorsze niż wtedy?

W projekcji z lipca tego roku inflacja trochę lepiej wygląda – już nie mówi się o jej spadku do tych 3,5 proc., tylko o celu i z prawdopodobieństwem większym niż „na dwoje babka wróżyła”. Tyle że nadal mówimy o ostatnim kwartale dwuletniego okienka projekcji, czyli końcu 2026 r.

Brakowało i brakuje naprawdę niewiele, by faktycznie sprowadzić inflację do celu. Zamiast tego, męczyć się będziemy z nią o wiele dłużej, niż trzeba i wszyscy, którzy płacą wyższe raty, będą musieli zaciskać zęby znacznie dłużej.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOK ogłasza nabór na sekcje artystyczne w nowym sezonie kulturalnym
Następny artykułMiędzynarodowa Orkiestra Młodzieżowa z Darmstadt wystąpi w Płocku 3 września