Dzień 24 lutego 2022 r. przejdzie niewątpliwie do historii. Rosja napadła na Ukrainę, a wielu obywateli i obywatelek Ukrainy znalazło schronienie w naszym kraju. W dniu 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw poz. 583 została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która wprowadziła szereg regulacji prawnych zapewniającej cudzoziemcom doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu, w szczególności tym posiadającym obywatelstwo Ukrainy, którzy z powodu działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Polski. Osoby uciekającym przed wojną zapewniono w Polsce dostęp do szeregu świadczeń, w szczególności zdrowotnych i rodzinnych. Większość obywateli Ukrainy od razu chce podjąć pracę w Polsce.
Pojawienie się na rynku pracy nowych pracowników zwiększa ryzyko dyskryminacji w zatrudnieniu. Niezbędne wydaje się zwrócenie uwagi na rozdział IIa Kodeksy pracy, który stanowi zarówno o zakazie dyskryminacji, jak i o nierównym traktowaniu.
Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn ww. wymienionych.
Natomiast za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn, którego skutkiem jest w szczególności: odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy, niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe – chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.
Co najbardziej istotne, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może być podstawą niekorzystnego traktowania pracownika, a także nie może powodować jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, zwłaszcza nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.
Za chwilę będziemy mieć bardzo dużą konkurencję na rynku pracy, dlatego bardzo istotne jest by nie dochodziło do dumpingu socjalnego. Obywatele Ukrainy uciekają przed wojną, czyli są uchodźcami a nie migrantami. Mają więc zapotrzebowanie na pracę i pieniądze, bo muszą utrzymać rodzinę. Chodzi więc o to, aby komuś nie przyszło do głowy, by obniżyć koszty pracy zwalniając Polaków a zatrudniając tańszych obywateli z Ukrainy. Dlatego zapewnienie odpowiednich standardów zatrudnienia dla osób obecnie napływających z terytorium Ukrainy to kwestia naszej wspólnej odpowiedzialności. Podstawa to zapewnienie w każdym przypadku ustawowych standardów zatrudnienia, w szczególności minimalnego wynagrodzenia za pracę czy minimalnej stawki godzinowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS