A A+ A++

Podstawą wdrożenia systemów whistleblowing’owych jest ustanowienie kanałów przekazywania zgłoszeń i podjęcie działań następczych. Powinno się to odbywać w oparciu o regulacje wewnętrzne.

Regulacje prawne poświęcone ochronie sygnalistów to zagadnienie, które pomimo stosunkowo mocnej ekspozycji w dyskusjach i mediach branżowych nadal pozostaje oddalone od rzeczywistości wielu polskich pracodawców. Nowa unijna regulacja prawna – tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii) – sprawi, że kwestie whistleblowing’u staną się codziennością przedsiębiorców, a także podmiotów z sektora publicznego.

Czytaj także:

Sygnaliści: pojemny parasol ochronny nie tylko dla pracowników

Podmioty prywatne i publiczne

Unijna regulacja powinna zostać implementowana do polskiego systemu prawnego do grudnia 2021 r. Jest ona kierowana zarówno do podmiotów z sektora prywatnego, jak i z sektora publicznego.

Pracodawcy funkcjonujący w ramach tej pierwszej grupy zostaną objęci nowymi zobowiązaniami, jeśli zatrudniają minimum 50 pracowni…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochód z dziećmi wpadł do przydrożnego rowu
Następny artykułNa Opolszczyźnie powstanie pierwszy lądowy terminal kontenerowy