A A+ A++

Małgorzata Pietrusewicz otrzymała Medal “Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu docenił zaangażowanie w upamiętnienie losów ofiar wywózek na Sybir. Jednak dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 imienia Stanisława Staszica w Łomży traktuje to odznaczenie, przede wszystkim, jako uhonorowanie pracy polonistki Marii Tyszki i społeczności: nauczycieli, uczniów, rodziców. A co o współpracy z Panią Pietrusewicz mówią dziś nam Sybiracy?

– Małgorzata Pietrusewicz jest dla mnie jak córka – mówi ze szczerym przekonaniem Nina Żyłko, 81-letnia Sybiraczka, która urodziła się 17. sierpnia 1941 r. w miejscowości Biały Jar Narymskiego Kraju pod kołem podbiegunowym. Pani Nina w Oddziale Związku Sybiraków jest sekretarzem. Na serdeczną znajomość i współpracę z dyrektor SP 5 składa się od kilkunastu lat najistotniejszy fakt, że “Piątka” o Sybirakach pamięta, organizując uroczystości u siebie przy ul. Polnej i przygotowując co roku dekoracje i części artystyczne na Dzień Sybiraka 17. września w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dyrektor z szacunkiem traktuje zaproszonych na akademie, spotkania i lekcje żywej historii Sybiraków. Jest to dla doświadczonych upokorzeniami na nieludzkiej ziemi, strachem, głodem i chorobą Polaków ważne. W “Piątce” gościli, m.in. prezes Oddziału Danuta Pieńkowska-Wolfart, Nina Żyłko, Feliks Babiel, Marian Paliwoda, poprzednia prezes Alicja Lewandowska, Adam Frąckiewicz, Hanna Kozikowska oraz nieżyjący: Leon Wagner (1930-2021), Jan Truszkowski (1931-2021) i Jerzy Szymanowski (1940-2021). Pani Nina ma pewność, że wszyscy byli przyjmowani jako osoby i środowisko z szacunkiem, powagą i taktownie.

W “Piątce” gościł prezydent Ryszard Kaczorowski
– Jesteśmy zapraszani na spotkania z młodzieżą, a to najważniejsze, żeby przekazać wspomnienia o naszych dramatycznych losach na Sybirze – mówi z wdzięcznością o współpracy z SP 5 Pani Nina. – Współpraca z tą Szkołą jest bardzo dobra i bliska… Wylicza, np. wspólne wyjazdy autokarem na Marsz Żywej Pamięci do Białegostoku, udział w imprezach patriotycznych, przygotowanie wystaw.

Szkołę wyróżnia współpraca z wieloma instytucjami i organizacjami, jak: Związek Kombatantów, TPZŁ, Drużyna Weteranów Harcerzy ZŁ, Klub Seniora, DPS, Związek Niewidomych, Wspólnota Polska. “Piątka” współorganizowała też XXIII Pielgrzymkę Sybiraków na Jasną Górę. – Uczniowie uczestniczą w ogólnopolskich programach i projektach patriotycznych – wyjaśnia Pani dyrektor, np: „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, „Ratownik Tradycji”, „Szczęśliwe powroty do ojczyzny – Smak wolności”. Szkoła otrzymała wiele odznaczeń: IPN przyznał nagrodę „Świadek historii”, ZG ZKRP i BWP Kombatancki Krzyż Pamiątkowy Zwycięzcom 1945 roku, PCK – Odznakę Honorową III st., Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Medal „Pro Memoria”, ZG Związku Sybiraków – Odznakę Honorową Sybiraka, ZG ZKRP i BWP – Odznakę „Za Zasługi dla ZK RP i BWP” oraz tytuł Szkoły z Tradycjami Patriotycznymi”. W “Piątce” w Łomży gośćmi byli, m.in. Ryszard Kaczorowski – Prezydent II RP, Ks. Zdzisław Peszkowski – Kapelan Rodzin Katyńskich, Krzysztof Jaraczewski – wnuk Józefa Piłsudskiego, Karolina Kaczorowska – wdowa po Prezydencie II RP, Anna Maria Anders – córka gen. Władysława Andersa. Odwiedzili SP nr 5 również: Ks. D. Stańczyk z Wilna ze 162 uczestnikami XX Wileńskiej Sztafety Niepodległości Warszawa – Wilno i skorzystał z nimi z noclegu w szkole), Wiktor Węgrzyn – organizator Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego oraz członkowie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, m.in., Józef Łojewski (1925 – 2020) – sekretarz Zarządu Koła Miejskiego w Łomży.

Wrażliwa na cierpienie drugiego człowieka
Małgorzata Pietrusewicz jest od 2004 r. dyrektorem SP nr 5 imienia Stanisława Staszica. Wcześniej w latach 1991-2004 była wicedyrektorem w SP nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, gdzie od 1986 r. uczyła jako nauczycielka biologii, a później przyrody. Można stwierdzić, że z “Piątką” związała się na całe życie, jeszcze jako uczennica od 1. do 8. klasy w 3 lokalizacjach: przy Poznańskiej, Wesołej i Polnej. Pragnęła być nauczycielem od dziecka, choć ukończyła wydział rolnictwa ART w 1986 r., jednak szybko zdecydowała się na podniesienie kwalifikacji pedagogicznych. W swojej rodzinie nie miała Sybiraków, ale ma w rodzinie męża. Zawsze była wrażliwa na cierpienia drugiego człowieka, więc zapewne i dlatego tyle serca, zainteresowania, współczucia i zrozumienia okazuje Sybirakom.

Medal wręczył Laureatce wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie, gdzie Złoty Krzyż Zasługi dostał historyk z ŁTN Sławomir Zgrzywa.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Czytaj więcej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułATP w Cincinnati: Porażka Huberta Hurkacza w deblu
Następny artykułWolfgang Petersen nie żyje. Reżyser m.in. “Okrętu”, “Air Force One”, “Troi” miał 81 lat