W pierwszym kwartale tego roku do użytku oddano 1,7 tys. lokali na wynajem w sektorze PRS (najmu instytucjonalnego), a w budowie na koniec marca było ponad 7,3 tys. mieszkań – poinformowała firma doradcza Knight Frank.
“Mimo faktu, że deweloperzy działający na rynku PRS mierzą się z podobnymi wyzwaniami, co inni gracze w branży budowalnej, tj. wysoka inflacja, ciężkie do przewidzenia, ponieważ wciąż rosnące koszty budowy czy ograniczony dostęp do finansowania, w dalszym ciągu obserwujemy rozwój tego sektora. Tylko w I kwartale 2023 roku do użytku oddano 1700 lokali na wynajem, z czego około 37 proc. dotyczyło rynku poznańskiego” – powiedziała, cytowana w komunikacie, Bożena Garbarczyk, associate director w dziale badań rynku w Knight Frank.
Na koniec marca 2023 roku zasoby lokalowe w ramach sektora PRS szacowano na ponad 13.800 mieszkań.
Jak podano, liderem pod względem udziału w rynku pozostała Warszawa, gdzie zlokalizowane jest około 5.100 mieszkań na wynajem, co stanowi 42 proc. całkowitych zasobów w Polsce.
„Szacuje się, że na koniec I kwartału w budowie znajdowało się ponad 7300 mieszkań ulokowanych w 29 projektach. Jeżeli deweloperom uda się dotrzymać założonych planów, to 21 projektów zostanie oddanych do końca tego roku. W rezultacie na rynek trafiłoby 5500 mieszkań na wynajem, co byłoby wynikiem blisko dwukrotnie większym w porównaniu do 2022 roku. Największa nowa podaż spodziewana jest w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu” – dodała Bożena Garbarczyk.
Wskaźnik pustostanów w sektorze PRS na koniec marca 2023 roku szacowany był na blisko 4 proc., czyli o 1 pp. więcej w porównaniu z końcem 2022 roku.
Jak podano, po znaczącym wzroście czynszów w sektorze PRS w 2022 roku, stawki za wynajem w Warszawie w I kwartale br. utrzymały się na stabilnym poziomie. W miastach regionalnych czynsze spadły średnio o 6-9 proc. w porównaniu do wartości z 2022 roku.
pel/ ana/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS