A A+ A++

Rak płuca, którego główną przyczyną jest narażenie na dym tytoniowy, zbiera największa żniwo w Polsce. Każdego roku diagnozuje się ok. 22-23 tysiące nowych przypadków, a prognozy wskazują, że do 2040 roku będzie to już 30 tysięcy. Nawet 95% chorych to byli lub obecni palacze tytoniu.

Głównym i modyfikowalnym czynnikiem ryzyka pozostaje dym tytoniowy, przyczyniający się do około 2/3 zgonów nowotworowych w Polsce. – Przy utrzymaniu trendów związanych z paleniem tytoniu, szacunki wskazują nawet na możliwość podwojenia liczby zachorowań na raka płuca w krajach Unii Europejskiej. – wskazał prof. Rodryg Ramlau.

W Europejskim Kodeksie walki z rakiem, jako pierwsze z 12 zaleceń, które pozwolą zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jest – niepalenie papierosów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeden papieros zawiera ok. 7000 substancji chemicznych, z czego aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych (!).

 – Palenie tytoniu to bez wątpienia główny czynnik ryzyka zdrowotnego, który bezpośrednio koreluje on z zachorowalnością na raka płuca. W naszym kraju pali ponad 8 mln. osób (ok. 29% dorosłych), w tym rośnie liczba palących kobiet. – powiedział dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia. – Problem ten został zauważony we wszystkich najważniejszych dokumentach strategicznych państwa. Potrzebna jest jednak nowa, skuteczna i kompleksowa strategia antytytoniowa.

Czy wiesz, że aż 90% nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ?

Jednak narażenie na dym tytoniowy wiąże się nie tylko z ryzykiem zachorowania na raka płuc.

– Obecne publikacje naukowe, badania światowe, pokazują nam, że jest to około 20 różnych lokalizacji nowotworowych. Właściwie nie ma tkanki ani komórki w naszym organizmie, do której ten dym tytoniowy nie mógłby dotrzeć – mówi dr hab. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Narodowy Instytut Onkologii, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Profesjonalną pomoc w walce z uzależnieniem umożliwia Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie: 801 108 108 lub 22 211 80 15, od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00–19:00 oraz w soboty w godzinach 9:00–15.00.

Konieczne jest szerokie promowanie i wspieranie inicjatyw polityki zdrowotnej, takich jak edukacja, legislacja oraz polityka fiskalna, które dążą do maksymalnego ograniczenia rozpoczęcia palenia wśród dzieci i młodzieży, a także do stopniowego redukowania liczby palących dorosłych.

24 czerwca odbyła się konferencja inaugurująca projekt MISJA RAK PŁUCA, której celem jest podjęcie szerokiej współpracy i przeciwdziałanie negatywnym – zdrowotnym, społecznym i gospodarczym skutkom jakie niesie za sobą rosnąca zachorowalność i nadumieralność Polek i Polaków na raka płuca, będącego najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. 

W trakcie spotkania zaprezentowana została wspólna deklaracja 10 towarzystw naukowych. Więcej o tym w poniższym materiale:

Misja lepszego diagnozowania raka płuca
Misja lepszego diagnozowania raka płuca

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksperymentowanie bez granic! Klub Młodego Odkrywcy „Niutonki” z Kańczugi wystąpił na Pikniku Naukowym w Warszawie
Następny artykułUczniowie i nauczyciele z Dowspudy na stażu w Chorwacji w ramach Erasmus+