Jak podaje portal lublin112.pl, mężczyzna pracował na balkonie, na drugim piętrze budynku, w jednym z bloków na osiedlu Puszcza Solska w Biłgoraju (woj. lubelskie). W pewnym momencie poprosił o pomoc żonę, aby ta przytrzymała elementy, które chciał zamontować. Kiedy kobieta wyszła na balkon, znajdujące się w mieszkaniu dwuletnie dziecko popchnęło drzwi, a te się zatrzasnęły.
Małżonkowie, pomimo podejmowania wielu prób, nie byli w stanie dostać się z powrotem do środka. W końcu, wezwali straż pożarną. Na miejsce przybyła także policja.
Strażacy postanowili nie wyważać drzwi, ale korzystając z podnośnika otworzyć jedno z okien. Po wejściu do środka, wpuścili małżonków do mieszkania.
To nie pierwsza taka interwencja w regionie. Portal lublin112.pl informował wcześniej o kobiecie z Włodawy, która machając do przechodniów prosiła o pomoc w uwolnieniu ją z balkonu na czwartym piętrze. Jak tłumaczyła, została tam zamknięta również przez dwuletnie dziecko.
Do kolejnej sytuacji doszło na lubelskim Felinie. Dwulatek zatrzasnął tam na balkonie swoją babcię. Dopiero strażacy pomogli kobiecie dostać się z powrotem do środka.
Balkon to miejsce szczególnie atrakcyjne dla malucha. Niestety, nietrudno tam nie tylko o zatrzaśnięcie dorosłych, ale przede wszystkim o nieszczęśliwy wypadek dla samego dziecka. W jaki sposób zabezpieczyć balkon aby stał się bezpieczną przestrzenią? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Po pierwsze, zadbajmy o to, aby dziecko nie mogło samo i bez naszej wiedzy wydostać się na balkon. Zabezpieczeniem są oczywiście już same drzwi balkonowe, zwłaszcza gdy wyposażone są w dodatkowe mechanizmy, np. specjalny kluczyk.
Niestety, o zamykaniu balkonu stosunkowo często zapominamy latem. Z uwagi na wysokie temperatury, nasze drzwi balkonowe pozostawiamy wtedy przez większą część dnia otwarte. Dobrym rozwiązaniem jest więc montowanie w progu drzwi bramki z pionowymi szczebelkami. Balustrada skutecznie uniemożliwi maluchowi samodzielne wyjście na zewnątrz, jednak i tu… musimy pomyśleć jeszcze o kilku istotnych czynnikach zagrożenia.
Szczelność barierki powinna być na tyle dopasowana, aby nie pozwolić dziecku na wciśnięcie główki między szczebelki. Ponadto, należy sprawdzić czy dziecko nie ma żadnej sposobności aby wspiąć się na balustradę.
Do uszczelnienia barierki mogą posłużyć nam jednolite płyty z plexi, siatki czy osłony z technorattanu lub bambusa. Można także zabudować sam balkon za pomocą szkła hartowanego.
Aby balkon był bezpiecznym miejscem dla dziecka, warto zadbać też o jego podłogę oraz znajdujące się na nim meble.
Podłoga zdecydowanie nie może być zimna ani śliska. Dlatego, obecnie rodzice często decydują się na wyłożenie balkonu podłogą z desek kompozytowych. Jest to podłoże przyjemne do chodzenia. Niektórzy wpadają też na pomysł wyścielenia powierzchni matą bądź przyjazną wykładziną.
Jeżeli chodzi o meble – przede wszystkim należy zrezygnować z takich, po których dziecko może z łatwością się wspinać.
Generalna zasada brzmi jednak – im mniej mebli na balkonie, tym bezpieczniej. Dodatkowo – więcej miejsca, zarówno dla dziecka, i dla pozostałych domowników.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS