Policjanci piskiej prewencji prowadzą dziś działania kontrolno – prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Jest to jeden z priorytetów wyznaczonych przez piską policję na rok 2020.
Jednym z priorytetów wyznaczonych na rok 2020 przez piską policję jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków, zwłaszcza z udziałem pieszych. W roku 2019 na dogach powiatu piskiego doszło do 53 wypadków drogowych, czyli o 12 więcej niż w roku 2018. Niestety wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych z 3 w 2018 do 7 w roku minionym.
Podejmując działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na piskich drogach dzisiaj (11 lutego br.) policjanci piskiej drogówki prowadzą działania kontrolno – pomiarowe pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tej akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszym i rowerzystom oraz egzekwowanie stosowania przepisów ruchu drogowego przez te osoby oraz przez kierujących względem nich
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
Piesi są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ nie są chronieni jakimikolwiek środkami technicznymi, a w kontakcie z jadącym samochodem najczęściej nie mają szans na przeżycie.
Badania wskazują, że pieszy przy prędkości kolizyjnej wynoszącej 50 km/h ma statystycznie tylko 50 % szans na przeżycie, ale już przy prędkości kolizyjnej wynoszącej 80 km/h, jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Dlatego też rozwiązaniem optymalnym, z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest rozdzielenie ruchu pieszych i pojazdów. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku. W związku z czym niezbędne jest zachowanie odpowiednich reguł ostrożności zarówno przez pieszych, jak i kierowców.
Piesi nie mogą zapominać o odblaskach
Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim przypadku, piesi widzą światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca ich nie widzi. W związku z tym, ustawowy obowiązek nakłada na pieszych używanie elementów odblaskowych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym. Ma to swoje głębokie uzasadnienie merytoryczne, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie. Warto je nosić także w terenie zabudowanym, choć nie są one wówczas obowiązkowe. Zdecydowanie jednak poprawiają widoczność osoby przechodzącej w ciemnej kurtce przez przejście dla pieszych.
Zarówno piesi, jak i kierowcy zobowiązani są do przestrzegania przepisów
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, muszą zostać otoczeni szczególną troską, ale także zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących ich przepisów ruchu drogowego. Policjanci, w ramach działań dedykowanych bezpieczeństwu pieszych, przede wszystkim będą dzisiaj intensyfikować działania wobec kierujących pojazdami, którzy naruszają prawa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym zwłaszcza na oznakowanych przejściach dla pieszych.
Należy jednak podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych, nie stanowi priorytetu jedynie podczas prowadzonej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Chodzi tu bardziej o wykorzystanie tych działań do nagłośnienia problemu bezpieczeństwa pieszych.
Każdy z nas porusza się po drogach także jako pieszy. Zadbajmy zatem o bezpieczeństwo swoje i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego – nie tylko dzisiaj !
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS