A A+ A++

Sama poluje na inne owady, choćby chrząszcze, mszyce i gryzki. Wielbłądkę pospolitą spotkamy w Europie i Azji, występuje na terenie całego naszego kraju. Wbrew nazwie nie jest jednak łatwo ją znaleźć.

– Wielbłądki można także spotkać w Lasach Nadleśnictwa Elbląg, a drapieżna jest zarówno jej larwa, jak i postać dorosła – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. – Chętnie żywią się larwami korników, a także innymi owadami, są więc w lesie naturalnymi regulatorami ilości owadów szkodliwych dla drzew.

Strona medianauka.pl podaje, że bohaterka dzisiejszych “Opowieści z lasu” to „typowy przedstawiciel rzędu wielbłądek, prymitywnego owada o charakterystycznym wyglądzie. Przedplecze jest silnie wydłużone i zagięte. Wydłużona jest również głowa, na której znajdują się dość duże oczy. Ciało brunatne z drobnymi, żółtymi elementami. Dwie pary podobnych skrzydeł są błoniaste, gęsto użyłkowane”.

Strona Insektarium dodaje, że wielbłądka ma czarne uda, żółte golenie i przezroczyste skrzydła. Jej długość ciała sięga zwykle 13-17 mm. Jest owadem aktywnym od kwietnia do lipca, a najczęstszymi miejscami tej aktywności są lasy liściaste z udziałem dębu, rzadziej parki.

Jak pisze Mateusz Sowiński, prowadząc blog Świat Makro.com, wielbłądki swoją nazwę zawdzięczają swojej przedniej części, która miałaby przypominać szyję pustynnego ssaka. Autor podkreśla też, że są to co do pochodzenia bardzo stare owady: „Najstarsze skamieliny tej grupy owadów pochodzą z okresy wczesnej jury. Od tamtego czasu nie zmieniły się zbyt wiele, ale nie da się ukryć, że wiele ich ubyło. Za wymarłe uznaje się aż 4 rodziny z tego rzędu, a do czasów współczesnych ostały się tylko dwie” – pisze Sowiński.

Strona Sebastiana Pilichowskiego Żywa Edukacja zawiera informacje o rozwoju wielbłądek: „Cały cykl rozwojowy od jaja do imago trwa co najmniej dwa lata, sporadycznie może trwać dłuższy czas. Odbywają przeobrażenie zupełne, ze stadium poczwarki”. Autor podkreśla, że jeśli chodzi o wielbłądki ogółem, to w Polsce opisano 10 gatunków tych owadów. W Europie znanych jest 70 ich gatunków, a na całym świecie 200.

oprac. TB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekrutacja do poznańskich przedszkoli. Listy przyjętych będą ogłoszone w poniedziałek
Następny artykułKarpatka