W najbliższą sobotę 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki od firmy AstraZeneca, ok. 120 tys. dawek. Do końca lutego do Polski powinno trafić łącznie ok. 1 mln sztuk tych szczepionki AstraZeneca – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
“W najbliższą sobotę, 6 lutego, trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca, około 120 tys. dawek. Następnie, do końca lutego, zgodnie z dokumentami przesłanymi przez tę firmę, do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk szczepionki firmy AstraZeneca” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Dworczyk.
Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic, m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Nauczycieli – powyżej 60 lat – Rada zaleciła szczepić zarejestrowanymi preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny.
6, 10, 17 i 28 lutego zaplanowano dostawy do Polski szczepionek firmy AstraZeneca – poinformował Dworczyk. Zaznaczył, że pierwsza z dostaw będzie najmniejsza, natomiast ostatnia będzie liczyć ponad pół miliona dawek.
“Osoby przewlekle chore będą szczepione zaraz po seniorach”
Osoby, które chorują na choroby przewlekłe, są się w grupie 1b, czyli przewidzianej do szczepienia zaraz po seniorach. Otrzymają szczepionki Pfizera lub Moderny – powiedział w czwartek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Dworczyka zapytano w czwartek na konferencji prasowej, czy chorzy onkologiczni mają szansę na wcześniejsze zaszczepienie.
“Jasno ustaliliśmy, że w pierwszym etapie szczepień – to jest grupa 1b, która jest przewidziana do szczepienia zaraz po seniorach” – odpowiedział szef KPRM.
Wyjaśnił, że w grupie tej są osoby z przewlekłymi chorobami, nie tylko pacjenci onkologiczni.
Mówił, że zostaną one zaszczepione niezwłocznie po dostawie szczepionek.
“Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej ta grupa będzie szczepiona szczepionkami firmy Pfizer lub Moderna” – poinformował Dworczyk.
“Wszystkie szczepionki dopuszczone do użytku na terenie UE są w 100 proc. bezpieczne”
Wszystkie szczepionki dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej są w 100 proc. bezpieczne – podkreślił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, nawiązując do pojawiającego się – jak mówił – “wartościowania szczepionek”.
Podczas konferencji prasowej Dworczyk zwracał uwagę, że “pojawiły się informacje w związku z wypowiedziami – w najlepszym razie nieprecyzyjnymi, a często można odnieść wrażenie, że sformułowanymi w złej woli – że jest jakaś różnica pomiędzy szczepionkami”. Pojawiło się – mówił – “wartościowanie szczepionek”.
“Chciałbym bardzo jednoznacznie powiedzieć i powtórzyć za Radą Medyczną, która działa przy premierze Mateuszu Morawieckim, że nie ma lepszych i gorszych szczepionek” – podkreślił szef KPRM.
“Wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie Unii Europejskiej są w 100 proc. bezpieczne” – zaznaczył.
Dodał, że szczepionki te “różnią się poszczególnymi parametrami, ale są w 100 proc. bezpieczne i skuteczne”.
“Odpowiedzialność w kwestii wypowiedzi dotyczących szczepionek”
Szef KPRM, pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk zaapelował w czwartek o odpowiedzialność, jeśli chodzi o wypowiedzi dotyczące szczepionek. Oddajmy w tej sprawie głos naukowcom, lekarzom, nie opierajmy się na wypowiedziach, które czasami mają niewiele wspólnego z rzeczywistością – mówił.
Dworczyk nawiązał podczas konferencji prasowej do danych, jakie pojawiły się na stronie internetowej magazynu medycznego “Lancet”. “Jak wynika z tych publikacji, szczepionka przeciwko Covid-19 opracowana przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim wykazała 100 proc. skuteczności preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci” – powiedział minister.
Dodał, że ta szczepionka ma skuteczność 76 proc. po upływie trzech tygodni od podania pierwszej dawki i utrzymuje się tak do podania dawki drugiej.
W tym kontekście Dworczyk zaapelował o odpowiedzialność, jeśli chodzi o wypowiedzi, zwłaszcza osób publicznych. “Oddajmy w tej sprawie głos naukowcom, lekarzom. Wszyscy, którzy są zainteresowani, aby więcej dowiedzieć się na temat poszczególnych szczepionek, ich parametrów, sposobu działania, namawiamy, aby korzystać ze źródeł naukowych, a nie opierać się na wypowiedziach, które czasami mają niewiele wspólnego z rzeczywistością” – mówił Dworczyk. (PAP)
autor: Rafał Białkowski, Dorota Stelmaszczyk, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Edyta Roś
ero/ joz/ dst/ mhr/ ktl/ mrr/ rbk/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS