Rusza procedura związana z przygotowaniem studium wykonalności dotyczącym linii nr 9 i tzw. “igreku”, czyli linii kolei dużych prędkości mającej przebiegać przez region południowej Wielkopolski. To jeden z początkowych etapów, który ma doprowadzić do wydania decyzji o rozpoczęciu budowy w kolejnych latach.
Umowa na przygotowanie studium wykonalności została podpisana przez pracowników Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument, który ma powstać – zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli tej instytucji – będzie dotyczyć Kolei Dużych Prędkości pomiędzy Sieradzem a Poznaniem. Mowa o tzw. „igreku” w ciągu linii nr 9 (łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław), który według pierwotnych koncepcji miał przebiegać przez region południowej Wielkopolski ze stacją przesiadkową zlokalizowaną w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, Nowych Skalmierzyc i Kalisza.
Burzliwe dyskusje i lobbowanie samorządowców za takim wariantem oraz wsparcie posłów z regionu, nie licząc pism i zapytań wystosowanych w tej sprawie, nie przyniosły większego efektu. Przedstawiciele CPK zdecydowali inaczej, odrzucając pomysł lokalizowania stacji w naszym regionie. Zdecydowano się na okolice Sieradza. „Najnowsza umowa dotyczy przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, dla linii: Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań. Większość tego odcinka tzw. szprychy nr 9 znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego (oprócz fragmentu w okolicach Sieradza, który leży w Łódzkiem). Spółka CPK podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis. Wartość umowy to 42,9 mln zł netto” – informują przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Co zmienią koleje dużych prędkości?
W założeniu budowa kolei dużych prędkości ma przyspieszyć podróżowanie po Polsce. Mowa o podróżach z prędkością do 250 km/h. Dla odcinka przebiegającego przez nasz region przyjęta prędkość projektowa została oceniona na 350 km/h. To założenie, które ma umożliwić w przyszłości rozpędzenie się pociągów właśnie do takiej prędkości bez konieczności przebudowy torowisk i zmiany geometrii łuków.
Zdaniem inicjatorów projektu budowy kolei dużych prędkości korzyścią dla pasażerów z południowej Wielkopolski ma być bezpośrednie połączenie z Centralnym Portem Komunikacyjnym (jego budowa jest w planach) oraz możliwość podróżowania pociągiem między Warszawą a Poznaniem w godzinę i 55 minut, co skróciłoby czas pokonania tego dystansu o około jedną trzecią.
„Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania do Kalisza do 35 minut (dziś 1,5 godziny) i do Łodzi do godziny i 10 minut (teraz około 3 godzin). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w godzinę i 40 minut” – zapowiadają przedstawiciele CPK.
Miesiące oczekiwania na zakończenie formalności
Oddanie do użytku kolei dużych prędkości w Polsce to melodia przyszłości. Samo kompletowanie dokumentacji projektowej, uzyskiwanie pozwoleń i przygotowywanie różnego rodzaju innych dokumentów potrzebnych do wydania decyzji o rozpoczęciu prac związanych z budową lub przebudową kolejnych odcinków tras na terenie kraju to wielomiesięczna praca. Samo przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, które ma zostać dostarczone spółce (m.in. prognozy ruchu, analizy techniczne, środowiskowe i wielokryterialne) to 12 miesięcy. Za rok przedstawiciele CPK mają otrzymać tzw. wariant inwestorski stanowiący załącznik do wniosku o decyzję środowiskową. A to dopiero jeden z wielu elementów formalności. Kolejnym etapem będzie opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.
Przygotowany przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny harmonogram zakłada rozpoczęcie pierwszych robót budowlanych na odcinku Sieradz – Poznań na przełomie 2024 i 2025 roku. Zakończenie tych prac jest planowane na przełomie 2028 i 2029 roku, czyli około 12 miesięcy po zakończeniu planowanej budowy Portu Solidarność, a więc Centralnego Portu Komunikacyjnego, który miałby powstać w okolicach Stanisławowa (gmina Baranów na Mazowszu pomiędzy Warszawą a Łodzią).
Kiedy CPK i koleje dużych prędkości?
Z zapowiedzi przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego wynika, że budowa 12 tras kolejowych w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych zakątków Polski do Portu Solidarność oraz budowa bądź przebudowa niemal 1 800 kilometrów linii kolejowych potrwa do końca 2034 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS