A A+ A++

Po raz kolejny wyjechałem nieco poza obecne granice powiatu radomszczańskiego, tym razem do Bąkowej Góry. Kiedyś te tereny należały administracyjnie do naszego powiatu, więc postanowiłem napisać kilka słów również o takich miejscach. W Bąkowej Górze znajduje się m.in. piękny dwór Małachowskich, wzniesiony pierwotnie w latach 1770-1780.

Maj 2019, fot. Paweł Dudek

Maj 2019, fot. Paweł Dudek

Maj 2019, fot. Paweł Dudek

Jest on usytuowany na zboczu góry, na której szczycie znajdują się ruiny zamku. Dwór ma budowę parterową, jest murowany, znajduje się na planie prostokąta. Pokrywa go łamany dach pokryty gontem. Chyba najbardziej urokliwym i charakterystycznym elementem tej budowli jest przedsionek z barokowym frontonem oraz parami kolumn po bokach. Okna znajdujące się na bocznych ścianach mają niestandardowy kształt – są półkoliste. Z tyłu znajduje się nowy, większy, ale bezstylowy ganek.

Maj 2019, fot. Paweł Dudek

Maj 2019, fot. Paweł Dudek

Podczas wizyty w Bąkowej Górze chciałem wejść do środka dworku, ale niestety nikogo tam nie zastałem. Znalazłem jednak kilka informacji o wnętrzu, nie wiem czy aktualnych na dziś. Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce (zeszyt nr 8 poświęcony powiatowi radomszczańskiemu, 1953 r.) pod red. Jerzego Z. Łozińskiego układ wnętrza był dwutraktowy i nieregularny. W jednym z pomieszczeń znajdował się kominek o skromnym obramieniu – lapidarium. Miały się też znajdować tam dwie kamienne głowy z XVI lub XVII wieku (fotografia jednej z nich jest poniżej). Część kamiennych elementów najprawdopodobniej pochodziła z zamku w Majkowicach.

Zdjęcie pochodzi z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Województwo Łódzkie. Powiat Radomszczański (1953 r.) Fot. Helena Hohensee-Ciszewska

Fragment pocztówki z 1975 roku

Rok 1997 lub 1998. Źródło: fotopolska.eu

Jedna z kamiennych głów, która najprawdopodobniej znajduje się obecnie wewnątrz dworku. Zdjęcie pochodzi z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Województwo Łódzkie. Powiat Radomszczański (1953 r.) Fot. Bogusław Kopydłowski

Małachowscy herbu Nałęcz w XVIII wieku byli właścicielami Bąkowej Góry, a także m.in. okolicznych Majkowic (tutaj pisałem o tamtejszym zamku). Z jednym z właścicieli, Adamem Leonem Albinem Kazimierzem Nałęcz Małachowskim wiąże się pewna ciekawostka. Był on miłośnikiem wszelakich zabaw. Goście, którzy przybywali do Bąkowej Góry w okresie karnawału, musieli najpierw wypić duży kielich alkoholu, podobno było to aż pół litra! Dopiero po takim starcie można było wejść do dworu, gdzie rozpoczynała się właściwa impreza, nie bez powodu nazywana „trzydniówką”. Oj…

Pod koniec XIX wieku dwór przejęli Ostrowscy i Potoccy. Po drugiej wojnie światowej dwór przeszedł na własność państwową. Funkcjonował w nim Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku, można tam było wówczas wynająć nocleg. Obecnie obiekt jest w stanie dobrym i jest własnością prywatną. Znajduje się w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod numerami katalogowymi: 194/X-3 z 12 sierpnia 1948 roku i z 1 lutego 1962 roku oraz 215 z 27 grudnia 1967 roku.

Na tym samym wzgórzu, nieco wyżej, znajdują się ruiny dworu obronnego (zamku), ale to już zupełnie inna historia…

100 razy oglądano od początku 19 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajważniejsze zmiany przepisów dla firm w 2020 roku
Następny artykułZnowu podrzucili worki z odpadami