A A+ A++

(fot. Gmina Biała /GCK)

Prawdopodobnie tak wieloelementowej i jednorazowej inwestycji dotyczącej zabytków jeszcze powiecie prudnickim nie było. W ramach projektu „Modernizacja infrastruktury turystycznej Gminy Biała poprzez remont miejskich obiektów zabytkowych” lokalny samorząd odnowi część murów obronnych, zaadaptuje na potrzeby turystyczne dwie wieże oraz utworzy specjalne ścieżki. To wszystko jeszcze w 2022 roku.

W ubiegłym tygodniu, z udziałem wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego, burmistrz Edward Plicko podpisał umowę z wykonawcami inwestycji na kwotę 7,3 mln zł. Wydarzenie odbyło się ze szczególną pompą, ponieważ bialskie zadanie jest pierwszą inwestycją w województwie opolskim realizowaną z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.

Pierwsza część zadania będzie polegała na remoncie i odtworzeniu blisko 190-metrowego odcinka miejskich murów obronnych znajdujących się przy ulicach Kościuszki i Wałowej. W ciągu murów o wysokości od 2,5 do 5,5 m znajdują się trzy półokrągłe baszty. Specjaliści określają ich wiek na schyłek XIII oraz XIV wiek (z późniejszymi przebudowami i uzupełnieniami), co oznacza, że mogą się równać „stażem” prudnickiej Wieży Woka. Obecny stan muru ocenia się od średniego do bardzo złego.

– Myślę, że jesteśmy jednym z nielicznych miast, w których zachowały się takie mury, więc w sposób szczególny powinniśmy o nie zadbać, aby dalej mogły cieszyć następne pokolenia – mówi burmistrz Plicko.

Fragment wschodniego odcinka miejskich murów obronnych Białej (fot. Andrzej Dereń)

Celem drugiej części projektu będzie remont i zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień z pocz. XX w. przy ul. Wodociągowej w Białej wraz z zagospodarowaniem sąsiedniej działki. W wieży odtworzone zostaną stare urządzenia pozwalające lepiej zrozumieć funkcjonowanie wieży ciśnień. Obiekt zostanie podświetlony od zewnątrz.

Trzecia część projektu dotyczyć będzie renesansowej Wieży Wodnej. Co prawda została ona odnowiona, ale celem obecnego zdania będzie udostępnienie jej wnętrza (np. na wystawy) oraz utworzenie platformy widokowej na szczycie.

Czwarty element projektu to wykonanie 350-metrowej ścieżki z oświetleniem, która prowadzić będzie od budynku Gminnego Centrum Kultury do wieży ciśnień. Piąta część projektu to budowa ścieżki wzdłuż części odnowionych murów obronnych, utworzenie mini parku oraz remont istniejących chodników.

Zakończenie inwestycji zaplanowano jeszcze w 2022 roku.

Wykonawcą remontu muru, adaptacji wież oraz ścieżki do wieży ciśnień będzie Spółka Budowlana Jan Serafin, Marek Janik z Nysy, a budową ścieżki i zagospodarowaniem terenów zieleni przy ul. Wałowej zajmie się lokalna firma z Radostyni Zbigniewa Dwornickiego. Dokumentację projektową przygotowała firma F.C Usługi Projektowe Wielobranżowe Franciszek Czerwiński.

Więcej o zakresie poszczególnych części zadania będzie można przeczytać w numerze 5/2022 „Tygodnika Prudnickiego” z 2.02.2022 r.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzybki i efektowny makijaż na co dzień – zrób go krok po kroku
Następny artykułNowa aula w dubieckim liceum [ZDJĘCIA]