Muzeum Ziemi Wieluńskiej wydało dwie nowe publikacje, które tematycznie wiążą się z 1 września 1939 r. Pierwsza to książka prof. Tadeusza Olejnika „Szpital w Wieluniu – jego dzieje i zniszczenie 1 września 1939 roku. Pierwsza zbrodnia II wojny światowej”.
To są publikacje, które są pokłosiem z zeszłego roku – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. – Wydarzenia niezwykle ważnego dla świata, bo przecież początek II wojny światowej zawsze wywołuje emocje, u wielu ludzi jeszcze wspomnienia, bo przecież sporo osób jeszcze pamięta te dramatyczne, pierwsze dni i w przypadku Wielunia pierwsze godziny i siłą rzeczy nasza polityka wydawnicza skierowana jest również w stronę pamięci o II wojnie światowej. I zaangażowanie pana prof. Tadeusza Olejnika i absolutnie ogromne jego doświadczenie i wiedza i pracowitość w dalszym ciągu skutkują tym, że pan profesor Olejnik, który jest niezwykle owocny w swoich badaniach, postanowił rozszerzyć książkę sprzed prawie trzech dekad na temat szpitala wieluńskiego. Dalsze badania pana Olejnika spowodowały, że ten materiał się poszerzył i publikacja pod tytułem „Szpital w Wieluniu – jego dzieje i zniszczenie 1 września 1939 roku. Pierwsza zbrodnia II wojny światowej” jest kolejnym elementem historii, tego dramatu mieszkańców miasta Wielunia, a w tym przypadku głównie pacjentów, lekarzy, sióstr zakonnych, które opiekowały się chorymi.
Druga książka nosi tytuł „1 IX 1939 Wieluń. Pamięć i przestroga” i została napisana pod red. Marka Gogoli, Wojciecha Knagi, Magdaleny Kopańskiej i Jana Książka. Stanowi ona podsumowanie ubiegłorocznych uroczystości 80. rocznicy II wojny światowej. Zawiera m.in. część fotograficzną, jak również referaty z konferencji naukowej „Ludność cywilna i dramat wojny”.
Książki będzie można nabyć w najbliższą niedzielę, 30 września w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w godzinach 17.00 – 19.00. W tych godzinach będzie można spotkać się z autorami i redaktorami publikacji.
Więcej o nowych publikacjach Muzeum Ziemi Wieluńskiej w rozmowie z dyrektorem Janem Książkiem tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS