Podczas Mistrzostw Polski w łucznictwie osób z niepełnosprawnością, które odbywały się w Bytomiu, Ireneusz Kapusta wywalczył dwa złote medale.

W konkurencji łuku klasycznego mężczyzn startowało 12 łuczników, wśród których oprócz zawodnika ze Staszowa znaleźli się m.in. zawodnicy kadry paraolimpijskiej: Jakub Byś,  Marcin Chmielewski i Marcin Molik, medalista Invictus Games Andrzej Skrajny oraz paraolimpijczyk z Londynu Wiktor Patryas.

Kwalifikacje zostały przeprowadzone w sobotę 20 sierpnia, na torach klubu Czarna Strzała Bytom, w trudnych, deszczowych warunkach. Mimo niesprzyjających okoliczności Ireneusz Kapusta uzyskał 627 pkt. (315, 312) czyli najwyższy wynik spośród strzelających.

„Niedzielne eliminacje, po tzw. wolnym przejściu, zacząłem od wygranego 7:1 pojedynku ze Stanisławem Wandzelem z Bielska-Białej. Kolejny mecz, z Wiktorem Patryasem z Bielska- Białej był thrillerem zakończonym strzelaniem dogrywki, w której szczęśliwie dla mnie strzeliłem 10 do 8. Finałowe starcie stoczyłem z Andrzejem Skrajnym z Gorzowa Wielkopolskiego. Zakończyło się ono wynikiem 6:0, tym samym dająć złoty medal i tytuł Mistrza Polski”- relacjonuje staszowianin.

Oprócz kategorii indywidualnej, Ireneusz Kapusta startował w konkurencji debli, rozgrywanej po raz pierwszy na torach otwartych mistrzostw Polski. W parze z Marcinem Molikiem, pokonali zawodników Startu Lublin, a następnie wynikiem 6:2 drużynę Startu Gorzów Wielkopolskim. Zdobyli tym samym historyczne, pierwsze złoto w tej konkurencji.