A A+ A++

Przychodnie POZ masowo wysyłają do NFZ wezwania do zapłaty – poinformowało Porozumienie Zielonogórskie. Powodem jest wstrzymanie przez fundusz wypłaty środków, za które placówki te mają sfinansować m.in. podwyżki dla pracowników. Przyczyną akcji jest jednostronna zmiana terminu wypowiedzenia umów między przychodniami a publicznym płatnikiem.

Aneksy niezgody

Pod koniec czerwca br. weszła w życie ustawa wprowadzające minimalne stawki wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia zatrudnionych na umowę o pracę. Nowelizacja wprowadziła też inny niż do tej pory sposób przekazywania placówkom pieniędzy. Wcześniej NFZ kierował je w dwóch oddzielnych strumieniach – jeden przeznaczony był na realizację świadczeń medycznych, drugi na wypłatę wynagrodzeń.

W toku prac nad ustawą zdecydowano, że środki na pensje i na działalność leczniczą (czyli na realizację poszczególnych świadczeń medycznych) zostaną połączone. W tym celu NFZ przygotował aneksy do wszystkich obowiązujących w tej chwili umów – zarówno ze szpitalami, jak i przychodniami POZ. To właśnie treść tych aneksów – a dokładniej jeden ich punkt – budzi sprzeciw niepublicznych przychodni zrzeszonych w porozumieniu.

„Przedstawiciele POZ zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie zgodzili się na wszystkie punkty umowy z NFZ poza jednym. Zarówno środki przeznaczone na budżet powierzony, jak i na podwyżki nie wzbudziły sprzeciwu lekarzy. Punktem zapalnym okazała się jednostronna zmiana przez Narodowy Fundusz Zdrowia okresu wypowiedzenia umów” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie porozumienia.

W przygotowanych przez POZ aneksach wydłużono go z 45 do 90 dni. Jak podkreślają przedstawiciele porozumienia, decyzję podjęto bez konsultacji i wyjaśnienia przyczyn tej zmiany. „Przez 7 lat funkcjonował zapis o 45 dniach, NFZ podjął decyzję o zmianie i mimo wcześniejszych standardów wspólnego wypracowywania kompromisu w sprawach spornych, tym razem lekarze zostali postawieni przed faktem dokonanym, dowiadując się o jednostronnej zmianie… z nadesłanych przez NFZ aneksów” – czytamy dalej.

– NFZ w sposób obcesowy, jednostronny i nieuczciwy zmienił warunki umowy, bez zgody drugiej strony – podkreśla Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Tłumaczy, że placówki zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim odesłały do NFZ podpisane aneksy do umów, jedyną zmianą było przekreślenie okresu wypowiedzenia na dotychczas funkcjonujący. – Nasza zgoda na pozostałą treść aneksów najwidoczniej nie została wzięta pod uwagę, ponieważ NFZ wstrzymał placówkom wypłaty, choć ta kwestia aneksów nie wymaga – mówi.

Krajewski wyjaśnia, że dotychczasowa długość wypowiedzeń wynika m.in. ze specyfiki niepublicznych POZ-ów. Często są to nieduże gabinety, gdzie udzielaniem świadczeń zajmuje się jeden lekarz. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia losowego (np. choroby) taki gabinet jest w stanie zapewnić zastępstwo (i tym samym wywiązać się z kontraktu) na pewien okres (np. miesiąc). Znalezienie zastępstwa na trzy miesiące jest praktycznie niemożliwe.

NFZ odpowiada

W wypowiedziach ekspertów komentujących zmianę terminu wypowiedzeń słychać opinie, że fundusz chciał w ten sposób po cichu zabrać Porozumieniu Zielonogórskiemu możliwość zamknięcia gabinetów w sytuacjach spornych (np. na wypadek negocjowania nowych kontraktów).

Co na to sam NFZ? Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego funduszu, tłumaczy, że zaproponowane POZ-om aneksy do umów zawierają termin wypowiedzenia wskazany przez ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. – Trzymiesięczny okres wypowiedzenia stabilizuje dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Jest korzystny przede wszystkim dla pacjentów, ale przecież również dla świadczeniodawców. Proszę wziąć pod uwagę, że w przypadku wypowiedzenia umowy, dzięki dłuższemu terminowi wypowiedzenia, pacjenci mają więcej czasu na znalezienie nowego lekarza POZ. To znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo. Podobny okres wypowi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStudy: Having control over musical choices can help reduce physical pain
Następny artykułNa aukcji w Gibraltarze sprzedano po raz pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy