1 września 2024 roku wchodzą w życie uchwały antysmogowe. Określają one obowiązek wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych lub urządzeń nieposiadających tabliczki znamionowej. Ich celem jest poprawa jakości powietrza w województwie pomorskim.
W naszym regionie do likwidacji pozostało 77 000 kopciuchów. Na skutek spalania paliw stałych w domowych kotłach powstaje bardzo szkodliwy związek – benzoapiren. Badania wykazały, że jego wysokie stężenie występuje aż w 108 pomorskich gminach. Wynika zatem, że tylko w 15 gminach normy nie są przekroczone. W wielu pomorskich miejscowościach przekraczane są też dopuszczalne poziomy pyłu zawieszonego.
Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjęli uchwały antysmogowe w 2020 roku. Za ich nieprzestrzeganie grożą kary do 5 000 zł.
– Uchwały antysmogowe wprowadzają rozwiązania, których celem jest poprawa jakości powietrza. Chodzi o wymianę przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe na niskoemisyjne instalacje. Wszystko w trosce o nasze zdrowie – wyjaśnia Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.
Trwa kampania informacyjna na temat uchwał antysmogowych Pomorskie bez smogu. Prowadzimy ją z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Nasi doradcy energetyczni przeprowadzili szkolenia we wszystkich pomorskich powiatach. Przedstawiali możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę kopciucha. Pracownicy urzędu marszałkowskiego omawiali wpływ jakości powietrza na zdrowie ludzi, prezentowali fakty i mity o uchwałach antysmogowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS