A A+ A++

W pierwszym przypadku problem polega na tym, że muszą zaliczyć do przychodu całość odszkodowania wypłaconego z polisy autocasco, nawet jeżeli wcześniej ujęli w kosztach tylko 75 proc. wydatków na naprawy powypadkowe.

Problem ten związany jest z przepisami obowiązującymi od 2019 r. O wszystkich zmianach w i dotyczących aut osobowych, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. mówiłam w jednym z wcześniejszych podcastów.

W przypadku, który omawiam teraz – ważna jest jedna. Chodzi o to, że jeżeli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych, to od przychodów odlicza się tylko 75 proc. kosztów związanych z używaniem auta.

➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Takim kosztem są właśnie naprawy powypadkowe.

Na marginesie wspomnę tylko, że nadal kosztem podatkowym nie są wydatki na powypadkowy remont, jeżeli samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Te przepisy pozostały niezmienione. To też powoduje, że firmy dbają o to, aby samochody miały takie ubezpieczenie.

Jest jednak inny problem. Fiskus uważa, że otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie autocasco związane z naprawami powypadkowymi zalicza się do przychodów w całości – nawet jeżeli dotyczy ono auta użytkowanego do celów mieszanych.

Wprawdzie w ustawach o podatku dochodowym jest przepis, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, ale uważa, że nie ma on zastosowania w tym przypadku.

Twierdzi bowiem, że kwota, którą otrzymuje podatnik nie jest zwrotem wydatków niezaliczonych do kosztów podatkowych, ale odszkodowaniem uzyskanym w ramach zawartej umowy autocasco.

Co więcej jego zdaniem nie ma znaczenia, że zgodnie z umową zawartą z ubezpieczycielem wysokość odszkodowania może stanowić równo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiadukt przy Straży Pożarnej czynny
Następny artykułPomorze Zachodnie. Morze, jeziora, rzeki, szlaki rowerowe