A A+ A++

Wieczorem 13 stycznia 2019 r. Stefan W. podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zadał mu trzy ciosy nożem. Adamowicz zmarł następnego dnia w szpitalu.

Mimo że od tragicznych zdarzeń mijają właśnie dwa lata, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadal prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Adamowicza. Jest ono przedłużane z powodu trudności w ustaleniu, czy przebywający w areszcie Stefan W. w chwili ataku był poczytalny.

W rocznicę wydarzeń grupa senatorów i senatorek w trybie oświadczenia senatorskiego zwróciła się do prokuratora Zbigniewa Ziobry z pytaniami.

Dwa lata od zabójstwa, zamiast aktu oskarżenia ciągłe zmiany biegłych

Senatorowie po kolei wyliczają to, co działo się przy okazji wystawiania opinii przez biegłych. Zgodnie z pierwszą z nich podejrzany był niepoczytalny, miał wyłączoną zdolność kierowania swoim postępowaniem, co wykluczałoby proces sądowy w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska. “W końcu uznano, ze opinia jest niejasna i niespójna” – przypominają.

Następnie powołano kolejny zespół biegłych pod kierownictwem prof. Janusza Heitzmana, który uznał, że zabójca może być sądzony. Ale cztery miesiące potem prokuratura postanowiła powołać kolejny zespół biegłych.

“Dwie odmienne od siebie opinie spowodowały, że prokuratura dnia 2 grudnia 2020 r. wydała postanowienie o dopuszczeniu dowodu z uzupełniającej opinii biegłych krakowskich – czy w świetle opinii sądowo-psychiatrycznej zespołu prof. Heitzmana z dnia 30 lipca 2020 r. biegli podtrzymują swoje wnioski zawarte w opinii z dnia 30 września 2019 r. Najwcześniej tego samego dnia, czyli dnia 2 grudnia 2020 r., prokuratura przekazała do Krakowa liczącą 337 stron opinię zespołu prof. Heitzmana, a już 3 grudnia 2020 biegli krakowscy wydają uzupełniającą opinię, podtrzymując swoją wcześniejszą opinię, wraz z liczącym sześć i pół strony uzasadnieniem” – przypominają senatorowie.

A swój list kończą listą dziewięciu pytań skierowanych do Zbigniewa Ziobry.

“1. Czy decyzja o powołaniu nowych biegłych została podjęta przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, czy też w ramach nadzoru przez Prokuraturę Regionalną czy Prokuraturę Krajową?

2. Kto z Prokuratury Krajowej (wnosimy o podanie imienia i nazwiska) nadzoruje śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku oraz jaką funkcję pełni ta osoba?

3. Czy akta śledztwa lub ich kopie były przekazywane do Prokuratury Regionalnej lub Prokuratury Krajowej?

4. Czy Pan Prokurator zapoznawał się z aktami śledztwa i czy wydawał w tej sprawie jakiekolwiek polecenia w formie ustnej lub pisemnej?

5. Czy Prokurator Krajowy p. Bogdan Święczkowski zapoznawał się z aktami śledztwa i czy wydawał w tej sprawie jakiekolwiek polecenia w formie ustnej lub pisemnej?

6. Kto wpłynął na decyzję o powołaniu kolejnych biegłych i przedłużeniu śledztwa?

7. Jak wygląda kwestia obiektywizmu postępowania prokuratury, skoro wobec zasadniczych wątpliwości co do opinii krakowskiej biegli ci byli dosłuchiwani (opinie zespołu prof. Heitzmana przyjęto bez żadnych zastrzeżeń i nagle powołany został trzeci zespół biegłych)?

8. Czy ta decyzja nie świadczy o tym, iż na pracę i wnioski zespołu prof. Heitzmana prokuratura nie miała wpływu i, powołując trzeci zespół, liczy na wydanie opinii o określonej treści?

9. Czy w związku z ekspresowym wydaniem przez biegłych krakowskich (1 dzień) opinii z dnia 3 grudnia 2020 r. prokuratura wcześniej uzgadniała z nimi jej treść?

Pod listem podpisali się wszyscy senatorowie z Pomorza: Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Ryszard Śwliski, Stanisław Lamczyk, Leszek Czarnobaj i Kazimierz Kleina”.

Apel wzywający do rozpoczęcia procesu

We wtorek w Gdańsku przy tablicy upamiętniającej miejsce ataku na Pawła Adamowicza odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono apel dotyczący śledztwa po zabójstwie prezydenta Gdańska. Pod apelem wzywającym do rozpoczęcia procesu, udostępnionym w internecie, do środy do godz. 11 podpisało już 6753 osób.

Swoje oświadczenie w sprawie opieszałości w śledztwie wydał także rzecznik praw obywatelskich. “Obserwujemy opieszałość śledczych w zakresie wyjaśnienia okoliczności zabójstwa” – pisze Adam Bodnar i apeluje o możliwie pilne doprowadzenie sprawy zabójstwa Pawła Adamowicza do etapu sądowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNitras: Politycy Porozumienia to ostatni przedstawiciele ZP zachowujący kontakt z rzeczywistością
Następny artykuł50 dni do HME!