Informację o oznaczeniu dwóch kolejnych, strategicznych okrętów podwodnych typu „Boriej-A” przekazał osobiści dyrektor stoczni „Siewmasz” Michaił Budniczenko w swoim wywiadzie dla korporacyjnej gazety „Zawod”. Poinformował on, że dwa boomery, których budowę rozpoczęto zgodnie z kontraktem podpisanym z Minoboroną w lipcu 2020 roku, otrzymają nazwy: „Dmitrij Dońskij” i „Kniaź Potjomkin”.
Według Budniczenko, w międzyczasie, na różnych etapach produkcji są jeszcze cztery inne okręty typu „Boriej-A”. Jeden z nich „Kniaź Olieg” jest już zwodowany, praktycznie ukompletowany i ma przechodzić właśnie próby stoczniowe. Trzy kolejne boomery („Generalissimus Suworow”, „Impierator Alieksandr III”, „Kniaź Pożarskij”) są dopiero składane. Po zakończeniu tych prac, liczba strategicznych okrętów podwodnych tzw. czwartej generacji zwiększy się w Rosji do dziesięciu – w 2027 roku.
W odróżnieniu od trzech pierwszych okrętów projektu 955 typu „Boriej” („Jurij Dołgorukij”, „Alieksandr Newskij” i „Władimir Monomach”) zarówno „Dmitrij Dońskij” jak i Kniaź Potjomkin” będą jednostkami wersji zmodernizowanej oznaczanej jako projekty 955A i typ „Boriej-A”. Pierwszy boomer tej wersji „Kniaź Władimir” wszedł już do służby 12 czerwca 2020 roku. Nie zmieniono w nim podstawowego uzbrojenia, którymi nadal jest szesnaście międzykontynentalnych rakiet balistycznych typu R-30 „Buława”.
Dokonano jednak weryfikacji sprzętu pokładowego wprowadzając dostępne już, najnowsze rozwiązania. Miało to spowodować m.in. ograniczenie szumności, zwiększenie manewrowości i poprawienie stabilności. Najważniejsze zmiany dotyczą jednak systemów elektronicznych, dzięki czemu okrętowy system walki w większym stopniu jest w stanie pomóc załodze w wypracowanie morskiej świadomości sytuacyjnej oraz danych potrzebnych do wykonania zadania ogniowego.
Jak widać stocznia „Siewmasz” ma jak na razie pełny pakiet zamówień. Poza sześcioma boomerami typu „Boriej-A” równolegle trwa w niej budowa ośmiu uderzeniowych okrętów podwodnych z napędem atomowym projektu 885M typu „Jasień-M”. Dwa ostatnie z nich: „Władywostok” i „Woroneż”, znajdują się na pochylni i według Rosjan jako pierwsze będą wyposażone w rakiety hipersoniczne „Cirkon”.
Kontynuowane są również prace nad eksperymentalnym, atomowym okrętem podwodnym „Chabarowsk” projektu 09851, który ma być nosicielem bezzałogowych strategicznych pojazdów podwodnych z głowicą atomową typu „Poseidon”. Jednostka ta ma być zwodowana już w pierwszym kwartale 2021 roku. Podobnie uzbrojony będzie podwodny krążownik rakietowy „Biełgorod” projektu 09852 (zbudowany z przerobionego okrętu K-329 „Biełgorod” projektu 949A), który właśnie przechodzi próby morskie.
Do dużych projektów realizowanych w stoczni „Siewamasz” (i to dosłownie) zaliczyć należy dodatkowo remont krążownika o napędzie atomowym projektu 1144M typu „Orłan” „Admirał Nachimow”, który po modernizacji planowanej do 2023 roku ma być flagowym okrętem Wojennomorskowa Fłota. Pracownicy stoczni zabezpieczają również techniczne wsparcie dla indyjskiego lotniskowca INS „Vikramaditya” oraz już wprowadzonych, atomowych okrętów podwodnych czwartej generacji – w miejscach ich stałego bazowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS