A A+ A++

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”

Lublin, 29 września – 2 października (czwartek – niedziela)

 

Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych  “Cyrkulacje”

Lublin, 7-9 października (piątek – niedziela)

Program i informacja o biletach: www.cyrkulacje.eu

Najpierw cyrkowy festiwal, a tydzień później międzynarodowy konkurs etiud cyrkowych. Te dwa wydarzenia to okazja by zobaczyć w Lublinie najlepsze artystyczne występy nowego cyrku tej części Europy. Bez zwierząt, za to z mnóstwem czaru. Zdradzamy program oraz listę finalistów.

Na początku był konkurs etiud i towarzyszące mu spektakle. Przez lata popularność artystycznej odsłony cyrku urosła tak bardzo, że w tym roku Fundacja Sztukmistrze postanowiła podzielić swój festiwal na dwa wydarzenia.

I tak między 29 września a 2 października zobaczymy przegląd niezwykłych cyrkowych spektakli podczas Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”.

Już tydzień później, 7-9 października będziemy mogli kibicować artystom i artystkom cyrkowym z Europy Wschodniej w ich zmaganiach o nagrodę główną oraz nagrody specjalne, w tym za najlepszy trick i nagrodę publiczności.

Co łączy te dwa wydarzenia? Obecność różnych stylów, odmiennych spojrzeń na cyrk współczesny – zaproszenie do spotkania, dialogu, prezentacji nowych zjawisk, wywołania artystycznego fermentu – cyrkulacji.

30 sierpnia rusza przedsprzedaż biletów, które do 18 września będzie można kupić w cenach promocyjnych. Program i informację o biletach znaleźć można na stronie www.cyrkulacje.eu

Ujawniamy finalistów konkursu etiud

(Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych  “Cyrkulacje”)

 

W Lublinie o zwycięstwo walczyć będą cyrkowi artyści i artystki z Polski, Litwy, Finlandii, Estonii i Ukrainy. Oto ich pełna lista:

  1. Certamen, Polska, akrobatyka partnerska
  2. Rodion Drahun, Ukraina, żonglerka
  3. Alina Grishkova, Ukraina, akrobatyka powietrzna
  4. Jeka Dehtiarov, Ukraina, koło cyra
  5. Vilma Suuraho, Finlandia, lina pionowa
  6. Kadri Hansen, Estonia, akrobatyka powietrzna
  7. Saila Jantunen, Finlandia, lina
  8. Daina Nos, Ukraina, stanie na rękach
  9. Jakub Długosz, Polska, żonglerka
  10. Lyla Goldman, USA/Litwa, akrobatyka powietrzna
  11. Emilia Dawiec, Polska, akrobatyka powietrzna
  12. Filip Bogusławski, Polska, akrobatyka powietrzna
  13. Dmytro Kulyk, Ukraina, chinese pole
  14. Duet KuMy, Polska, żonglerka

Za każdą osobą, która wybiera karierę cyrkową stoi zupełnie inna historia. Vilma, wszechstronnie uzdolniona artystka, w powietrzu odnajduje swoje artystyczne ja. Wierzy, że celem życia jest ciągła nauka, a jako dziecko chciała zostać lekarką w organizacji Lekarze Bez Granic.

Rodion od dziecka chciał być artystą – najpierw muzykiem, później aktorem, kiedyś dla żartu powiedział, że może nawet klaunem. Przewrotność świata sprawiła, że jako piętnastolatek rozpoczął naukę w Kijowskiej Akademii Cyrkowej, w klasie pantomimy, skąd jednak przeszedł do klasy żonglerskiej.

Jeka w dzieciństwie chciał zostać weterynarzem, jednak został… tancerzem. Podczas pierwszego kontraktu poznał grupę cyrkowców, wśród których pojawił się rekwizyt, dla którego stracił głowę – koło Cyra.

Z kolei pierwszym rekwizytem Jakuba były mandarynki, a tata pierwszym trenerem żonglerki. Jednak, jak sam mówi, dopiero podczas jednej z konwencji żonglerskich “wpadł do króliczej nory kuglarskiego świata”.

Kto z nich przekona jury i publiczność w Lublinie? Kto wyjedzie z laurem zwycięstwa? To wszystko zdecyduje się na żywo na początku października.

Cyrkowe spektakle

(Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”)

W ramach wydarzenia odbędą się pokazy pełnometrażowych spektakli – najbardziej charakterystycznej formy cyrku współczesnego.

Publiczność w Lublinie pomiędzy 29 września a 2 października zobaczy przegląd cyrkowych widowisk, w których umiejętności akrobatyczne czy żonglerskie będą nie tylko efektowne same w sobie, ale będą też sposobem wyrażenia uczuć czy opowiadania historii.

Czeka nas 6 spektakli i 13 pokazów. Występy oglądać będzie można w trzech salach Centrum Spotkania Kultur (Sala Operowa, Kieszeń Sceny, Sala Baletowa), a także w Chatce Żaka i Muszli Koncertowej.

  • Spektakl Inspiracji: Andrea Salustri “Materia” (Włochy)
  • Ukraiński Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze „Spectrum” (Ukraina/Singapur/Polska)
  • Spektakle zagraniczne:
    • Taigi Cirkas: „Up to this point” (Litwa/Łotwa)
    • Kolektiv Lapso Cirk „OVVIO” (Słowacja/Hiszpania)
  • Polska premiera: Rewia Dziecięca Sylaba „Aquarela”
  • Scena Polska: Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna”

„OVVIO”, to rękawica rzucona ograniczeniom wyobraźni, zaufania, grawitacji, zdrowego rozsądku. Proste rekwizyty, często przedmioty obecne w naszej codzienności inspirują artystów do podważania ich sensu i zamieniają się w pola rozgrywki dla coraz to nowszych i zawsze karkołomnych zabaw z balansem, z definicji zagrożonym jego utratą, i refleksem.

“Spectrum” to spektakl, który przygotowano specjalnie z myślą o polsko-ukraińskiej społeczności. To widowisko dedykowane solidarności w obliczu tragicznych wydarzeń, które pozostawi w publiczności potężną dawkę niesamowitych emocji.  Główna bohaterka widowiska wyrusza na poszukiwania miejsc, w których wciąż ukryta jest nadzieja.

„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. Bazując na tym, co „pomiędzy tekstem”, Kolektyw KEJOS snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością.

W “Up to this point” Artyści zapraszają widzów do przewrotnego cyrkowego uniwersum, w którym pomimo lat spędzonych na deskach światowych scen, wszystko jest nowe, poza unikatową wrażliwością współczesnego cyrku.

Andrea Salustri, włoski artysta wizualny, w swoim przedstawieniu ”MATERIA” odbywa odyseję poprzez możliwości styropianu, wszechobecnego, a jednak niewidocznego materiału, wydobywając z niego prawdziwie magiczne właściwości.

Co roku Cyrkulacje wspierają polską premierę spektaklu cyrku współczesnego. Podczas tej edycji zaprezentowana zostanie “Aquarela”. Multimedialne widowisko taneczno-cyrkowe, wykonywane jest przez blisko trzydziestoosobowy zespół młodych kobiet. Tematem jest wszechobecna, ale wciąż niezwykle intrygująca substancja – woda.

Bilety

Bilety dostępne przez aplikację Going, na empik bilety i w salonach Empik. Sprawdź na www.cyrkulacje.eu

Partnerzy i organizatorzy

Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur

Partnerzy: ACK Chatka Żaka, Centrum Kultury – Muszla Koncertowa im. im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSensacyjne wieści o Ronaldo
Następny artykułESL Mistrzostwa Polski. Sensacyjne dwie porażki obrońców tytułu. Kłopoty Illuminar