A A+ A++

VeloBank, utworzony po przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, został sprzedany amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu Cerberus Capital Management. Wartość transakcji wyniosła 1,075 mld złotych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Sprzedaż VeloBanku była konieczna ze względu na wytyczne nałożone przez Komisję Europejską. Cały proces przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, z którego powstał VeloBank, był ściśle nadzorowany przez unijnych urzędników. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który obecnie zarządza VeloBankiem, musiał znaleźć dla niego nowego właściciela.

Przejęcie banku przez Cerberus Capital Management ma zostać sfinalizowane w połowie 2024 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych, m.in. od Komisji Europejskiej i Komisji Nadzoru Finansowego. Wraz z ustanowieniem nowego właściciela, VeloBank przestanie podlegać ograniczeniom nałożonym przez KE, co da mu większą swobodę rozwoju.

Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, podkreśla, że sprzedaż VeloBanku kończy najbardziej złożony proces przymusowej restrukturyzacji w Unii Europejskiej. Dzięki temu udało się przekształcić zagrożony upadłością Getin Noble Bank w zdrowy i nowoczesny VeloBank, który zyskuje solidnego, zagranicznego inwestora.

Cerberus Capital Management to założony w 1992 roku w USA globalny lider inwestycji alternatywnych, z aktywami wartymi około 65 mld dolarów. Fundusz inwestuje m.in. w rynki kredytowe, kapitałowe i nieruchomości, a w swoim portfolio ma takie europejskie instytucje finansowe jak CCF i My Money Bank we Francji, Hamburg Commercial Bank w Niemczech czy BAWAG w Austrii.

Charles Dunlap z Cerberusa podkreśla, że Polska to silny i dynamiczny rynek, a VeloBank, dzięki modernizacji i zaawansowanym rozwiązaniom cyfrowym, jest dobrze przygotowany do roli kluczowego gracza w polskiej bankowości. Nowy inwestor zapowiada wsparcie dla dalszego rozwoju banku i dostosowywania jego oferty do potrzeb klientów.

Transakcja sprzedaży VeloBanku to ważny moment dla polskiego sektora bankowego. Z jednej strony kończy ona skomplikowany proces restrukturyzacji Getin Noble Banku, a z drugiej otwiera nowy rozdział dla VeloBanku, który z zagranicznym kapitałem i bez ograniczeń KE będzie mógł swobodniej się rozwijać i konkurować na rynku.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C.
ul. Grzybowska 87,
00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje były reprezentant Polski. Odszedł w Wielkanoc
Następny artykułPolewanie na Wielorybie