A A+ A++

Filiżanka aromatycznej, czarnej kawy jest dla wielu podstawą każdego poranka. A chociaż na jej temat narosło wiele mitów, wciąż znajduje się w codziennym menu wielu Polaków. Od lat czarny napój znajduje się jednak w centrum badań ekspertów, którzy próbują dokładniej ocenić jej wpływ na ludzki organizm.

Czy kawa źle wpływa na organizm? Eksperci rozwiewają wątpliwości

Mimo powszechnego przekonania, że kawa szkodzi, w rzeczywistości ostatnie badania EPIC (ang. European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) wskazują, że nie ma związku pomiędzy spożywaniem kawy, a występowaniem przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, rak czy nadciśnienie. Serwowana więc w rozsądnych ilościach, nie stanowi zagrożenia.

Zobacz również:

Co więcej, dwa lata temu naukowcy orzekli, że kawa przedłuża życie. Analizując dane zdrowotne 450 tys., pijących około 2-3 filiżanek kawy dziennie osób, zauważyli, że ci mają większe szanse żyć dłużej, niż te osoby, które po kawę nie sięgają w ogóle. Najnowsze ustalenia mogą zaskoczyć jeszcze bardziej.

Czy powinno się pić kawę? Naukowcy mają niecodzienne wnioski

Kawa ma być remedium na bolączkę dzisiejszych czasów – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma “BMC Public Health”. Siedzący tryb życia, bo o nim mowa, jest dziś prawdziwym zagrożeniem – może nie tylko doszczętnie zrujnować zdrowie kręgosłupa, ale jednocześnie sprzyjać rozwojowi otyłości czy cukrzycy typu II. W przypadku pierwszych dolegliwości, warto działać więc od razu – na przykład wybierając się na nieco dłuższy, półgodzinny spacer. Kiedy to jest jednak niemożliwe, naukowcy z chińskiego uniwersytetu Soochow rekomendują… wypicie kawy.

Czy kawa źle wpływa na organizm? Eksperci rozwiewają wątpliwości123RF/PICSEL

Eksperci przeanalizowali grupę 10 tys. Amerykanów, zbierając dane na ten temat w latach 2007-2018. Uczestnicy, sami informując, ile godzin dziennie siedzą, poddani zostali również szczegółowemu wywiadowi, dotyczącemu ich diety. Wnioski zaskakują.

Picie kawy miało bowiem niemal zupełnie znosić związek pomiędzy siedzącym trybem życia a podwyższonym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, w tym również z powodu chorób układu krążenia – donosi serwis national-geographic.pl. “Związek siedzącego trybu życia ze zwiększoną śmiertelnością zaobserwowano tylko wśród dorosłych niespożywających kawy, ale nie wśród osób ją spożywających” – piszą autorzy artykułu.

“Biorąc pod uwagę, że kawa jest złożonym związkiem, potrzebne są dalsze badania w celu zbadania tego cudownej mikstury” – stwierdzili przy tym badacze, nie wyjaśniając w badaniach dlaczego dokładnie kawa równoważy negatywne skutki siedzącego trybu życia.

Prosty sposób na odchudzanie – domowa woda owsianaInteria Kulinaria

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWygodne i bezpieczne płatności w czasie podróży
Następny artykułPodpaski i tampony powinny być wyrobami medycznymi? Zmianę statusu prawnego tych środków sugeruje RPO