A A+ A++

Ulica Schodowa, odchodząca bezpośrednio od bielskiego Rynku, jest jedną z bardziej klimatycznych uliczek w mieście. Dlatego zagrała m.in. w filmach “Idę przez ten świat” Stanisława Janickiego i “Kret” Rafaela Lewandowskiego. Często młode pary robią sobie na niej zdjęcia. Ulica jest jednak zniszczona, dlatego wymaga kompleksowego remontu.

Bielsko-Biała. Duże zmiany na ul. Schodowej. To najbardziej klimatyczna uliczka w mieście

Pierwsze prace już się rozpoczęły. Przechodzące ostatnio ul. Schodową osoby mogły zauważyć ustawione rusztowania. To wspólnota mieszkaniowa z udziałem miasta rozpoczęła remont konserwatorski budynku przy ul. Zamkowej 8. Mowa o kamienicy, która sięga od ul. Zamkowej przez całą długość schodów ul. Schodowej.

Remont kamienicy będzie obejmował m.in. naprawę dachu, kominów, elewacji, a także wprowadzenie do budynku centralnego ogrzewania z sieci miejskiej.

W pierwszym etapie prac, który właśnie się rozpoczął, zostanie wykonany remont dachu oraz kominów. Na wykonanie remontu wspólnota mieszkaniowa otrzymała pieniądze z puli miejskiego konserwatora zabytków – uchwałę w sprawie dotacji na remont konserwatorski w wysokości 150 tys. zł w marcu podjęli bielscy radni.

Kamienica przy ul. Zamkowej 8 Paweł Sowa/Wydział prasowy UM w Bielsku-Białej

Kamienica ta, zbudowana w 1897 r. dla Karola Mikscha zwanego Allegri, stanowi jeden z nielicznych w skali całego miasta przykładów historyzmu w tzw. kostiumie francuskim. Dofinansowanie pokryje koszt prac polegających na wzmocnieniu więźby dachowej, wymianie pokrycia dachowego, wymianie rynien, remoncie kominów. Remont ma na celu poprawę stanu technicznego i estetyki dachu tej reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej.

Przebudowa ul. Schodowej

To nie koniec zmian w obrębie ul. Schodowej. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej czeka właśnie na projekt przebudowy nawierzchni tej ulicy i schodów w rejonie ul. Zamkowej 8.

– Przebudowa rozpocznie się w przyszłym roku – zapowiada MZD.

Co prawda projekt miał być gotowy w połowie tego roku, ale przedłużające się uzgodnienia konserwatorskie spowodowały, że finał prac projektowych nastąpi prawdopodobnie dopiero na początku listopada. Potem MZD będzie się starał o pozwolenie na budowę. Po znalezieniu wykonawcy rozpoczną się prace dotyczące remontu nawierzchni ulicy.

Wykonanie projektu obejmuje pełnozakresową, pełnobranżową i kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową. Żywiecka firma – wykonawca dokumentacji – musi wykonać projekt budowlany, wykonawczy, tymczasowej i docelowej organizacji ruchu oraz dokumentację geodezyjną, przygotować dokumentację przetargową i służyć wsparciem MZD w trakcie przetargów na roboty budowlane.

Oprócz projektowania do zadań wyłonionego w przetargu przedsiębiorstwa będzie należał nadzór autorski nad realizacją objętych dokumentacją robót.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Dawid Myśliwiec: Kanał Naukowy Bełkot na YouTubie został zawieszony
Następny artykułChiny zainstalują ponad 30 GW nowych magazynów energii