A A+ A++
Pożar lasy w Jakucji. Lipiec 2021 r. Zdjęcie: 14.mchs.gov.ru

Z ponad 300 pożarami muszą od początku tego tygodnia walczyć strażacy w Jakucji, największej rosyjskiej republice, gdzie panują temperatury o kilka stopni wyższe od dotychczasowej średniej. Trudna sytuacja jest w 11 rejonach, a straż pożarna usiłuje przede wszystkim uchronić przed ogniem ludzkie osiedla.

– Obecnie nie ma większego zagrożenia – poinformowało dziś rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji nadzwyczajnych – Najważniejszą rzeczą jest zapobieganie przejściu ognia na tereny zaludnione. Pożary, które są blisko, muszą być pod kontrolą i, jeśli to będzie konieczne, zwiększymy ilość sprzętu i personelu do walki z ogniem.

Pożar lasy w Jakucji. Lipiec 2021 r. Zdjęcie: 14.mchs.gov.ru

Mimo tych zapewnień tamtejsi mieszkańcy nie czują się bezpiecznie.

– Dusimy się, nasze płuca zatruwa gryzący dym – napisali w internetowej petycji, skierowanej do prezydenta Rosji Władimira Putina. Proszą w niej o więcej sprzętu i sił do walki z pożarami.

Obecnie z ogniem w Jakucji, który objął ok. 800 tys. hektarów, walczy 2289 osób i 329 jednostek sprzętu, w tym 14 samolotów, które dokonały 775 zrzutów wody o wadze około 4,1 tys. ton.

Pożar lasy w Jakucji. Lipiec 2021 r. Zdjęcie: 14.mchs.gov.ru

W sumie, jak podaje resort, od początku obecnego sezonu w Jakucji odnotowano nieco ponad tysiąc pożarów, które powstają w wyniku wysokich temperatur w tym regionie Rosji.

– Ryzyko pożarów poważnie wzrosło praktycznie w całym kraju z powodu nienormalnej fali upałów – mówił wczoraj minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (w latach 1994-2012 minister ds. sytuacji nadzwyczajnych).

Przyznał, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Jakucji.

Azerbejdżan, zdj.: TG bbbreaking

Stumetrowy słup ognia po erupcji wulkanu błotnego na Morzu Kaspijskim

Według Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), będącego częścią Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, pożary lasów w Jakucji doprowadziły do uwolnienia rekordowych ilości gazów cieplarnianych.

– Wciąż zbieramy informacje, aby spróbować zrozumieć, co to oznacza dla klimatu – powiedział Mark Parrington z CAMS.

Pożar lasy w Jakucji. Lipiec 2021 r. Zdjęcie: 14.mchs.gov.ru

– W tym roku nie widzieliśmy jeszcze tylu pożarów w obrębie koła podbiegunowego, ale tylko w ciągu ostatnich 3-4 dni zaczęliśmy dostrzegać wiele gorących punktów i dużo dymu w tym rejonie – podkreślił Parrington.

W Jakucku temperatury oscylują wokół 35 st. C, w Wierchojańsku – uważanym za jedno z najzimniejszych miejsc na ziemi – temperatury przekraczają 30 stopni. Według ekspertów ds. pogodowych to 8-10 stopni powyżej normy.

Rzeka ropy, fenolowe jezioro, płonąca kopalnia. Jak przemysł truje Rosję WYWIAD

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzymon Hołownia przyjedzie z wizytą do Kielc. Konferencja prasowa i spotkanie
Następny artykułNie tylko połączy szpital z parkiem zdrojowym, ale stanie się też atrakcją miasta