A A+ A++

W czwartek 9 sierpnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że “na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie potwierdził wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”. Wbrew stanowisku przedstawionego w uchwałach Sejmu i Senatu, prezydent Duda nie zgodził się na wygaśnięcie kadencji wszystkich obecnych członków KRRiT nie następuje. 


Zobacz wideo

Podczas czwartkowej konferencji Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, poinformowała, że zdaniem prezydenta Dudy “Krajowa Rada, szczególnie w ostatnich miesiącach, działała wobec bardzo trudnych wyzwań, przede wszystkim skrajnie nielegalnych zmian w mediach publicznych, powoływania zarządów niezgodnie z prawem”. 

Najwięcej powodów do radości ma przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. – Jestem zadowolony, że prezydent przedłużył tę kadencję, bo oznacza to, że pozytywnie odbiera nasze działania, które polegają na obronie praworządności w mediach – stwierdził szef KRRiT w rozmowie z portalem Interia.

Maciej Świrski: “KRRiT będzie niwelować zniszczenia, których dokonał rząd Donalda Tuska”

Paprocka stwierdziła też, że wolą prezydenta jest, aby osoby, które dzisiaj w Krajowej Radzie zasiadają, “kontynuowały swoją misję”, ponieważ przed KRRiT “naprawdę stały wielkie wyzwania”.

– Wypowiedź minister Paprockiej odnosi się do naszych działań, mających na celu utrzymanie praworządności w Polsce, a przynajmniej niwelowania zniszczeń, których dokonał rząd Donalda Tuska poprzez swoje działania, przede wszystkim oszustw prawnych, których dokonał – mówił na łamach Interii Świrski, nadmieniając, że “nie ma na to zgody”. – Koalicja rządząca chce jeszcze do tego, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w tym uczestniczyła – dodał.

Podczas debat w Sejmie i Senacie nad sprawozdaniem KRRiT za 2023 r. przedstawiciele koalicji rządowej zarzucali KRRiT w obecnym składzie m.in. łamanie w czasie rządów PiS zasady mówiącej, że Rada “stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji” i polityczną stronniczość w odniesieniu do nadawców publicznych oraz ich programów informacyjnych za czasów rządów PiS.

Maciej Świrski: Prezydent uważa, że robimy dobrą robotę

W maju br. posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzucali oni szefowi KRRiT m.in. blokowanie około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, a także blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych. Świrski ocenił, że jest to próba zastraszenia jego osoby oraz Rady, którą przewodzi.

– Jak rozumiem, pan prezydent uważa, że robimy dobrą robotę. Wrogowie wolności słowa się cieszą, że sprawozdanie KRRiT zostało odrzucone, a prezydent mówi, że dalej mamy walczyć o wolność słowa – ocenił Świrski w rozmowie z Interią.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, KRRiT przedstawia corocznie Sejmowi, Senatowi i prezydentowi sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły. W wypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały. Wygaśnięcie kadencji KRRiT nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez prezydenta.

Posłuchaj audycji

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuł pociągowy naszego państwa przemówił ludzkim głosem.
Następny artykułStarożytna grecka mozaika z satyrami odkryta na Eubei