A A+ A++

Publikacja z dnia: 21-06-2023 18:06

W środę 21 czerwca na stadionie przy ulicy Jagiellońskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia Franciszka Rogaczewskiego.

Niewielki monument wzniesiono staraniem Zarządu Klubu Sportowego “Drwęca” oraz zaangażowaniu Gdańskiego Oddziału Instytutu pamięci Narodowej.

– w 2019 oku Zarząd KS “Drwęca” podjął decyzję o kultywowaniu historii najstarszego klubu na Warmii i Mazurach poprzez różnego rodzaju inicjatywy m.in. budowy popiersia. To popiersie zostało wybudowane ze środków IPN oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Chodzi to o to abyśmy mogli budować duże, poważne organizacje musi być zachowany dobry mocny fundament. Tym fundamentem dla nas jest historia, którą chcemy kultywować, którą chcemy przekazywać społeczeństwu. Chcemy by młodzież, społeczeństwo nowomiejskie zobaczyło, że ten klub to nie jest wydmuszka, to nie jest coś co powstało tak sobie. To jest coś co zostało zasiane a dzisiaj żywym pomnikiem jest ta młodzież, ponad dwustu dzieciaków uczestników zajęć sportowych którzy funkcjonują w tym klubie – mówił prezes KS Drwęca Leszek Kopiczyński.

– Dokonujemy dzisiaj odsłonięcia ważnego pomnika, pomnika poświęconego bohaterowi błogosławionemu księdzu Franciszkowi Rogaczewskiemu. To bohater, który właśnie tutaj na Ziemi Lubawskiej zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budował polskie życie ale nie poprzestał na tym. Następnie pracował w Gdańsku, w Wolnym Mieście Gdańsku, które jak wiemy z wolnością nie miało nic wspólnego. Tam również przyczynił się do tego aby tam powstawały kolejne polskie parafie. Za to został przez Niemców w okrutny sposób zamordowany.

IPN stara się każdego dnia opowiadać historię. Opowiadamy tą historię m.in w ten sposób – trwale upamiętniając prawdziwych bohaterów – mówił dr Paweł Warot dyrektor Gdańskiego Oddziału Instytutu pamięci Narodowej.

Ten ważny w historii naszego klubu moment poprzedziła okazjonalna msza św. zaś sam monument poświęcili wspólnie ksiądz kanonik Zbigniew Markowski proboszcza parafii pw św. Tomasza Apostoła oraz ksiądz kanonik dr Leszek Jażdżewski z parafii MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku, badacz historii Polaków z Wolnego Miasta Gdańsk.

Tuż przed główną ceremonią burmistrz Józef Blank oraz prezes Leszek Kopiczyński podpisali umowę o przejęciu na rzecz klubu budynku, który do tej pory był własnością gminy miejskiej. Jak zaznaczył burmistrz Blank miasto przekazało nieruchomość nieodpłatnie.

Na uroczystość przybyli m.in. prof. dr hab. Piotr Kostyło kierownik katedry filozofii wychowania i edukacji obywatelskiej wydziału pedagogiki Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy członek komitetu ochrony pamięci PAN przy oddziale IPN w Gdańsku, Władysław Kałudziński pełnomocnik wojewody warmińsko – mazurskiego ds kombatantów i osób represjonowanych, Małgorzata Gołębicka-Matusiak z-ca kierownika w Biurze Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obecna była pani senator RP Bogumiła Orzechowska jako jedyna z parlamentarzystów naszego regionu. Przedstawicieli władz samorządowych reprezentował burmistrz Józef Blank wraz z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Nadolskim oraz radni miejscy. Przybył starosta Andrzej Ochlak, dyrektorka Zespołu Szkół im C.K.Norwida pani Barbara Martko-Przeradzka wraz z grupą młodzieży. Spośród gmin powiatu swojego przedstawiciela Jacka Wolskiego wysłała tylko gmina Nowe Miasto. Dojechał zaś Andrzej Brach z-ca wójta Gminy Iława. W uroczystości uczestniczyli także byli działacze klubu i zawodnicy.

Notka biograficzna

Franciszek Rogaczewski – założyciel Klubu Sportowego Drwęca Nowe Miasto Lubawskie ur. 23 grudnia 1892 we wsi Lipinki, obecnie w gminie Warlubie, zm. 11 stycznia 1940 nazistowskim obozie zagłady Stutthof, – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik II wojny światowej, polski duchowny katolicki, działacz polski Od 1894 r. mieszkał z rodziną i wychowywał się w Lubichowie. 

W latach 1913–1918 (z przerwą na służbę wojskową) studiował w seminarium duchownym w Pelplinie, święcenia kapłańskie otrzymał 16 marca 1918. Po święceniach skierowano go do parafii św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim. 16 marca 1919 roku w hotelu Landshuta w Nowym Mieście Lubawskim zebrano młodzież męską w wieku od 15 do 18 roku życia i założono Towarzystwo Katolickiej Młodzieży ( TKM ) patronem został ks. Klemens Pape – miejscowy Proboszcz natomiast inicjatorem spotkania jak również założycielem i pierwszym prezesem został ks. Franciszek Rogaczewski. TKM stało się zarzewiem obecnego KS Drwęca. 

W 1920 skierowany do pracy duszpasterskiej w Gdańsku. Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu, św. Brygidy i św. Józefa. Był bardzo aktywnym działaczem i świetnym organizatorem członkiem zarządu i wiceprezesem Macierzy Szkolnej, kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej. W Gdańsku aktywnie pracował nad krzewieniem wiary katolickiej, został budowniczym i proboszczem kościoła pw. Chrystusa Króla, który stał się głównym ośrodkiem wiary dla polonii polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk zabiegał o powoływanie polskich parafii. 

Pierwszego dnia wojny w 1939 roku został aresztowany i wysłany w pierwszym transporcie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, tam był bity i torturowany rozstrzelany 11 stycznia 1940 roku niedaleko Stutthof. Na krótko przed zabraniem na egzekucję powiedział do swojego wikariusza, razem z nim uwięzionego: “Wiesz, czuję, że zginę; powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie za Chrystusa i Ojczyznę”.

Od 1979 roku po ekshumacji w Stutthof szczątki błogosławionego znajdują się w zbiorowej mogile na Cmentarzu Zasłużonych w Gdańsku Zaspie. Beatyfikowany 13. Czerwca 1999 roku w śród 108 męczenników II Wojny światowej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzisiaj Błogosławiony Franciszek Rogaczewski jest uświetniany za swoje zasługi dla Gdańska poprzez nazwanie ulicy imieniem F. Rogaczewskiego, jest patronem jednego z tramwajów, upamiętniony w kościele pw. Chrystusa Króla płaskorzeźbą oraz wybudowano pomnik błogosławionego w Gdańsku. Instytut Pamięci Narodowej stworzył grę Śladami bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego Mobilna gra miejska w aplikacji Action Track. 

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyścig w Limanowej. Pierwsza odsłona cząstkowej listy zgłoszeń
Następny artykułДевять главных новостей Украины и мира на 19:00 21 июня