Drzwi pokojowe to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia mieszkania, ale też istotna część wystroju wnętrza. Warto więc wybrać model, który będzie łączył wygodne użytkowanie z ciekawym wzornictwem, a jednocześnie pod względem estetycznym zostanie dopasowany do konkretnej aranżacji. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania drzwi pokojowych?
Jak zbudowane są drzwi pokojowe?
Najbardziej popularne drzwi pokojowe powstają z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Zależnie od konstrukcji skrzydło wypełnia się wkładem typu plaster miodu bądź z wykorzystaniem płyty wiórowo otworowej. Pierwszy z nich to tekturowy wkład przypominający strukturę plastra miodu, który ze względu na taką konstrukcję sprawia, że skrzydło jest lekkie. Drugie z wymienionych zwiększa wagę samego skrzydła, ale też zapewnia mu lepszą wytrzymałość i stabilność.
Drzwi pokojowe mogą mieć wykończenie z różnych materiałów decydujących o ich wyglądzie, a także o odporności na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy zabrudzenia. Pokrywa się je lakierem, specjalną farbą lub okleiną – fornirem, folią drewnopodobną, dekorem bądź okleinami CPL i HPL. Oprócz wymienionych wyżej rozwiązań osoby szukające drzwi pokojowych do swojego domu lub mieszkania mogą wybrać także modele ze skrzydłami szklanymi – całkowicie przejrzystymi, zmatowionymi na całej powierzchni lub z dekoracyjnym piaskowaniem.
Jakie wymiary powinny mieć drzwi pokojowe?
Wygodne korzystanie z przejścia pomiędzy pomieszczeniami zapewnią drzwi o podstawowych wymiarach, czyli 80 cm szerokości i ok. 200 cm wysokości. Oczywiście producenci stolarki drzwiowej mogą zaproponować także szersze i wyższe modele, dlatego warto wziąć pod uwagę m. in. wielkość pomieszczeń. W przestronnych wnętrzach lepiej prezentować się będą większe skrzydła lub drzwi dwuskrzydłowe. W przypadku garderoby, spiżarni czy innych miejsc w domu, gdzie konieczna jest oszczędność przestrzeni, dobrym rozwiązaniem z kolei mogą być drzwi węższe, a więc o szerokości 60 lub 70 cm.
Drzwi pokojowe przylgowe czy bezprzylgowe?
Drzwi przylgowe mają wcięcie w skrzydle, przez co zachodzi ono po zamknięciu na ościeżnicę. W nieco mniej popularnym modelu bezprzylgowym skrzydło po zamknięciu tworzy z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę. Wybór jednego z tych rozwiązań podyktowany jest zazwyczaj kwestiami estetycznymi. W aranżacjach klasycznych lepiej prezentować się będą drzwi przylgowe. W nowoczesnych wnętrzach z kolei dobrze wyglądają skrzydła bezprzylgowe, a charakter wystroju dodatkowo podkreślą ukryte zawiasy oraz ościeżnica zamontowana w ścianie – wówczas widoczne będą tylko linia skrzydła i klamka.
Prawe czy lewe?
Wybierając drzwi pokojowe do mieszkania lub domu, należy wziąć pod uwagę także kierunek ich otwierania. Czym różnią się drzwi prawe od lewych? Wystarczy stanąć przed drzwiami tak, by podczas otwierania pociągnąć je do siebie. Drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie, a ich skrzydło otwiera się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W drzwiach lewych zawiasy są po lewej stronie, a skrzydło otwiera się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Wybór odpowiednich drzwi pokojowych jest istotny ze względu na komfort korzystania z nich. W przeciwnym razie skrzydło po otwarciu będzie zabierało przestrzeń w ciasnym pomieszczeniu, utrudni dostęp do kontaktu lub uniemożliwi swobodne korzystanie z mebli.
Wzornictwo dopasowane do wystroju wnętrza
Komfort użytkowania to oczywiście nie wszystko. Drzwi pokojowe są również istotnym elementem wystroju, stąd też pod względem wzornictwa, materiałów czy zdobień powinny wpisywać się w całą aranżację. Pamiętajmy, że w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach lepiej sprawdzić się mogą drzwi z przeszkleniami albo ze szklanym skrzydłem, które będą jednocześnie ciekawą dekoracją przyciągającą wzrok. Ponieważ producenci drzwi pokojowych oferują swoim klientom modele w wielu kolorach do wyboru i z różnymi okleinami, dopasowanie ich do konkretnego wystroju nie powinno stanowić większego problemu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS