A A+ A++

Fundacja „Dzika Polska” otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego mini grant na realizację projektu „Dbamy o drzewa 5 – inicjatywy społeczne”. Nazwa inicjatywy to „Mapa drzew pomnikowych o charakterze pomnikowym oraz istotnych dla mieszkańców położonych w gminie Krynki i Szudziałowo”.

Założeniem projektu jest wybranie 25 drzew, skupisk drzew (takich jak parki lub aleje) o dużych walorach przyrodniczych, historycznych lub istotnych dla lokalnej społeczności. Drzewa te zostaną zidentyfikowane, opisane, sfotografowane i oznaczone na mapie google, aby były widoczne i łatwe do znalezienia dla wszystkich użytkowników internetu.

Projekt ma na celu promocję dziedzictwa przyrodniczego – konkretnie starych drzew w  naszym regionie. Jest to bardzo ważny element naszej tożsamości i naszego krajobrazu. Budynki czy całe wsie stopniowo zanikają. Pozostają stare drzewa, które są niemymi świadkami historii. Takie drzewa określane są czasem mianem drzew weteranów z racji tego, co przetrwały – tłumaczy Adam Bohdan z fundacji. – Działanie zakłada monitoring, inwentaryzację i ochronę zadrzewień, w tym przed negatywnymi skutkami presji inwestycyjnej i ruchu drogowego oraz edukację w zakresie roli drzew i ich pielęgnacji. Obecnie urzędnicy gmin nie wykazują entuzjazmu, jeśli chodzi o tworzenie pomników przyrody. Wierzymy, że dzięki takim działaniom promocyjnym i edukacyjnym postrzeganie wartości starych drzew zacznie się powoli zmieniać. Zebrane informacje będą mogły być wykorzystane w celu tworzenia pomników przyrody. W innych regionach, zwłaszcza za granicą stare drzewa są ważnym punktem na mapie turystów, stają się rozpoznawalnym elementem krajobrazu. Chcielibyśmy by było tak również w powiecie sokólskim, gdzie takich drzew mamy niewiele w porównaniu z innymi regionami.

Projekt skupi się na drzewach w dwóch gminach – Krynki oraz Szudziałowo.

W tym momencie jesteśmy na etapie zbierania informacji o drzewach z obszaru gmin Krynki i Szudziałowo, które chcielibyśmy w tym projekcie wyróżnić. Poznamy ich historię, dzięki wizji lokalnej porozmawiamy z okolicznymi mieszkańcami, sprawdzimy też i ocenimy możliwości dotarcia do danego obiektu przez osoby z niepełnosprawnością. Będziemy opisywać rozmiary drzew,  walory przyrodnicze drzewa – niektóre z nich są siedliskami ciekawych gatunków: ptaków, bezkręgowców, mchów, porostów, jak i opowieści, które krążą o drzewach w okolicy – kontynuuje Adam Bohdan.

Inicjatorzy projektu mają już parę drzew, które zostaną włączone w zadanie.

Bardzo ciekawa i piękna jest historia starego, dziuplastego jesiona znajdującego się we wsi Stare Trzciano, na drodze pomiędzy Krynkami i Supraślem. Podobno w czasie II Wojny Światowej we wsi eksplodował wóz z amunicją niszcząc połowę wsi. Druga połowa, za starym jesionem – ocalała. Być może wybuch był skierowany w jedną stronę, a być może drzewo ocaliło mieszkańców. Na jesionie widnieje zagadkowa tabliczka – warto ją zobaczyć i przeczytać. Fenomenem są stare dęby z okolic wsi Lipiny na skraju Puszczy Knyszyńskiej, gdzie przed laty miał miejsce wypas bydła. Dęby mają rozłożyste kształty, są swego rodzaju dziedzictwem przyrodniczo – kulturowym, które powoli odchodzi w zapomnienie. Chcemy zapisać również drzewa ze Starego Parku w Krynkach, znajdujące się w Puszczy Knyszyńskiej (np. olbrzymią, prawie 300letnią sosnę rosnącą w okolicach wsi Nietupa-Kolonia), pozostałości po folwarku w Żyliczach, gdzie wśród starych lip znaleźliśmy stanowisko rzadkiego grzyba – gwiazdosza. Lokalni mieszkańcy mogą być dumni z drzew, które widzą na co dzień, a dla turystów może to być dodatkowy, ciekawy punkt na trasie – mówi Katarzyna Karolina Mazurkiewicz-Bylok.  

Mamy też prośbę do Państwa czytelników – jeśli znacie podobnie ważne historie związane z drzewami w okolicy to chętnie o nich przeczytamy w komentarzach pod artykułem i weźmiemy pod uwagę tworząc mapę” – informuje fundacja. W tej sprawie należy kontaktować się z Katarzyną Karoliną Mazurkiewicz-Bylok za pośrednictwem strony Facebook. 

Obecnie główne działania Fundacji Dzika Polska to ochrona pozostałości starych lasów, starych drzew, zadrzewień i cennych gatunków związanych z takimi siedliskami. Przez lata zajmowali się ochroną Puszczy Białowieskiej przed wycinką. Zapobiegali wycince starych drzew i fragmentów lasów, ale również prowadzili też ochronę czynną w obrębie Starego Parku w Krynkach polegającą m.in. na zabiegach arborystycznych przedłużających życie starych drzew. Obecnie realizują projekt Pogotowie dla Drzew, który zakłada interwencje mające na celu zachowanie wartościowych i zagrożonych lasów i zadrzewień. 

(or) 

Jesion we wsi Stare Trzciano (Zdjęcia: Adam Bohdan):

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSejm dokona szóstej próby wyboru nowego RPO. Jeden kandydat
Następny artykułNa koniec 2020 roku więcej milionerów w Bielsku-Białej