A A+ A++

Z okazji rocznicy nadania praw miejskich Zabrze zazieleniane jest nie tylko w parkach. Latem pracownicy miejskich służb zasadzili w sumie 45 tysięcy roślin w bardzo różnych miejscach! Przygotowano w tym celu specjalne instalacje kwiatowe. W ciągu ul. 3 Maja, gdzie nie ma możliwości nasadzenia drzew, ustawiono na przykład duże donice. Ma ich być docelowo sto, większość jest już obsadzona drzewami – katalpami. W ten sposób jedna z głównych ulic stała się bardziej zielona. To jedno z działań ramach akcji 100 drzew na 100 lecie miasta.  

   Akcja ruszała na dobre już pod koniec kwietnia. W parku im. Witolda Pileckiego przy ul. 3 Maja kilkadziesiąt buków symbolicznie posadziła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wraz ze swymi zastępcami, radnymi, a także licealną młodzieżą. Dobór gatunku sadzonek nie był przypadkowy, buk jest bowiem jednym z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Pozytywnie wpływa na glebę, dobrze filtruje powietrze. Jeden hektar jego drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie! Leśnik Piotr Malcher poinformował podczas tamtego mitingu, że w tym roku w zabrzańskich lasach komunalnych planowane jest w sumie zasadzenie ponad 20 tysięcy takich drzew!
     Do oryginalnych natomiast nasadzeń w ramach akcji 100 drzew na 100-lecie miasta doszło przed miesiącem na zrekultywowanym terenie po byłej koksowni Concordia (na zdjęciu). Czterdzieści młodych drzew pojawiło się tam z inicjatywy radnych Skutecznych dla Zabrza, co było jednocześnie zwieńczeniem działań promocyjnych jednego z salonów samochodowych, który zachęcał mieszkańców do wyboru ekologicznych rozwiązań z dziedziny elektromobilności. Prócz buków zasadzono tam również graby, jarząby, lipy i glediczie. Nasadzenie odbyło się na terenie, który przywrócony został mieszkańcom dzięki programowi Rekultywacja terenów w rejonie rzeki Bytomki na obszarze gminy Zabrze (koszt projektu: 10,5 mln zł). Warto podkreślić, że zutylizowanych zostało ponad 450 ton smoły i innych materiałów niebezpiecznych.
      Oprócz oficjalnych nasadzeń co rusz w Zabrzu pojawiają się z okazji różnych wydarzeń i w różnych miejscach rośliny-symbole. Tak było np. z nasadzeniem 7-letniego czerwonego dębu w parku im. Powstańców Śląskich (w sąsiedztwie placu zabaw). Drzewo upamiętniać będzie zrywy powstańcze z lat 1919-1921, w efekcie których nastąpiło przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

    Katalpa (właściwie surmia) pochodzi z Azji i Ameryki Północnej, ale doskonale radzi sobie w polskich warunkach i nadaje się do sadzenia w donicach i przy drogach, jeśli ma zapewnione odpowiednie środowisko do rozwoju. Wyrasta na wysokość 3-10 metrów. Ma stosunkowo krótki pień za to bardzo rozłożystą i bardzo gęstą koronę, pokrytą dużymi owalnymi liśćmi. Przekrój korony można z łatwością formować i nadawać mu dowolny kształt. Dzięki temu właśnie doskonale sprawdza się do dekoracji przestrzeni publicznej. 
   

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 35 z 1 września 2022 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadejście Wieku bezprawia. 1 września 1939 r. także nie wynikł z niczego
Następny artykułHow green is your Pinterest-perfect plant collection?