Dyskusja o płytach Starego Rynku trwa już od dawna. Bydgoszczanie problem zauważyli już latem 2019. Nowe jasne, granitowe płyty błyskawicznie się brudziły, tworzyły się brzydkie zacieki, zażółcenia – zamiast zdobić, szpecą bydgoski Stary Rynek. Już w połowie czerwca 2019 roku testowane były środki czyszczące, które miały doprowadzić nawierzchnię do oczekiwanego stanu. Działania, także czyszczenie, o którym mówił Gust, nie przyniosły do tej pory spodziewanego skutku. Kontrolę całości inwestycji prowadził NIK, który przedstawił raport w czwartek (15 lipca). Ten jest druzgocący.
Raport NIK o Starym Rynku. Błędy już przy przetargu
Według Najwyższej Izby Kontroli błędy zaczęły się już przy sporządzeniu dokumentacji przetargowej, która zawierała niespójne zapisy oznaczające zamawiającego i wykraczające poza zakres pełnomocnictw Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Dokumentacja projektowa zawierała sprzeczności założeń dotyczących konstrukcji nawierzchni płyty w projekcie budowlanym z założeniami projektu wykonawczego. – Pojawiło się też naruszenie zasad uczciwej konkurencji polegające na wyrażeniu zgody na zmianę sposobu spoinownia płyt kamiennych na etapie wykonywania inwestycji, przy wcześniejszej odmowie takiej zmiany w odpowiedzi na pytania potencjalnych wykonawców do treści SIWZ – napisano w raporcie.
Raport NIK o Starym Rynku. Źle dobrane spoinowanie i płyty
Kolejne nieprawidłowości pojawiły się przy odbiorze dokumentacji projektowej, która została przyjęta bez uwag, mimo że zawierała błędne rozwiązania. “Chodzi o zastosowanie fug na bazie piasków i epoksydów charakteryzujących się przepuszczalnością wody przy nieprzepuszczalnej podbudowie, zamiast zastosowania rozwiązań o podobnym stopniu przepuszczalności wody. Ponadto błędnie podano w specyfikacji technicznej wymagania w zakresie odporności na ścieranie, a także nie określono właściwości kamienia zgodnie z odpowiednim załącznikiem” – czytamy w raporcie.
W konsekwencji źle dobrany został sposób spoinowania. Według raportu NIK zabrudzenia płyt mogą wynikać z transportowania przez wodę związków chemicznych z zapraw i betonów znajdujących się w podbudowie. W związku z tym żółte granity barwę zawdzięczają związkom żelaza i siarki, które wchodzą w reakcję z transportowanymi przez wodę związkami z zapraw. To może prowadzić do powstania soli nierozpuszczalnych w wodzie.
To jednak nie koniec wymienianych nieprawidłowości. Kolejną jest dopuszczenie do wykorzystania w trakcie robót płyt kamiennych (Rustic Yellow oraz Xiamen Red), które zostały wprowadzone do obrotu w nieprawidłowy sposób. – Przyczynić mogła się do tego niedostateczna weryfikacja przez ZDMiKP cech materiałów kamiennych, oparta wyłącznie na analizie ich wyglądu zewnętrznego oraz dokumentów przedkładanych przez wykonawcę, choć ZDMiKP miał zagwarantowaną możliwość przeprowadzenia własnych badań laboratoryjnych. Znaczne różnice w badaniach gęstości objętości oraz nasiąkliwości mogły świadczyć, że w 2011 roku (z tego okresu wykonawca przedstawił dokumenty) badano całkowicie inny materiał niż w 2018 r. W toku kontroli ZDMiKP nie przedłożył badań petrograficznych dla materiałów kamiennych, które były obowiązkowe dla wszystkich materiałów kamiennych użytych do wykonania zadania – czytamy w raporcie NIK.
Może to skutkować nakazaniem usunięcia płyt kamiennych z płyty rynku.
Kontrola NIK wykazała też, że część materiału granitowego na nawierzchnię płyty Starego Rynku została wykorzystana przed uzyskaniem aktualnych wyników badań laboratoryjnych. Co to oznacza? Materiał wykorzystano wbrew uwagom inspektora nadzoru branży drogowej ZDMiKP, z naruszeniem wymogów umowy oraz Programu Zapewnienia Jakości.
Duże zastrzeżenia ma też biegły z zakresu kamieniarstwa powołany przez NIK. Chodzi o nieprawidłowy rozkrój płyt – pozostawienie wąskich, ostrych i długich pasków kamienia, co doprowadza do popękania. – Ostre fragmenty kamienia nie powinny być stosowane także z uwagi na ryzyko powstania skruszonych narożników – czytamy.
W ocenie NIK, nadzór Prezydenta Bydgoszczy w trakcie prac związanych z przebudową płyty Starego Rynku był niewystarczający. Nie zagwarantował bowiem uzyskania odpowiedniej jakości prac. Działania przedstawicieli Urzędu Miasta koncentrowały się głównie na kwestiach estetycznych, a w ograniczonym stopniu skupiały na aspektach technicznych realizowanego zadania.
Bydgoski ratusz przygotowuje oświadczenie w tej sprawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS