A A+ A++

Drugi kwartał na rynkach gazu i energii elektrycznej w UE pod mocnym pływem pandemii

13.10.2020r. 14:03


Jak wynika z właśnie opublikowanych sprawozdań Komisji Europejskiej na temat sytuacji na rynkach gazu i energii elektrycznej w drugim kwartale, wprowadzone w tym okresie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa miały bezprecedensowy wpływ spadek zużycia gazu i energii elektrycznej.


Z danych KE wynika, że zużycie gazu ziemnego w krajach Unii Europejskiej w drugim kwartale br. było o 10 proc. niższe w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego natomiast zużycie energii elektrycznej spadło o 11 proc., przy spadku unijnego PKB o 14 proc.

Raport dotyczący rynku energii elektrycznej pokazuje, że zużycie energii elektrycznej spadło o 11 proc. w UE-27 w porównaniu z drugim kwartałem 2019 r. Hurtowe ceny energii spadły o 30-50 proc. i osiągnęły poziom niespotykany od ponad dekady. Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną uderzył głównie źródła bazujące na paliwach kopalnych. Produkcja elektrowni węglowych spadła o 34 proc. rok do roku (-32 TWh), a w gazowych o 13 TWh. Produkcja elektrowni jądrowych również spadła, o 17 proc. rok do roku (-30 TWh). Dzięki energetyce wodnej i rekordowo wysokiej produkcji energii słonecznej, odnawialne źródła energii zanotowały bardzo udany kwartał, zwiększając produkcję o 11 TWh rok do roku i osiągając 43 proc. udział w miksie elektroenergetycznym, co jest najwyższym wynikiem kwartalnym w historii.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, zmniejszenie zużycia paliw kopalnych spowodowało, że ślad węglowy wytwarzania energii elektrycznej w UE27 spadł o 25 proc. rok do roku w drugim kwartale 2020 roku.

W raporcie KE odnośnie sytuacji na rynku gazu również wyraźnie widać bezpośredni i pośredni wpływ pandemii COVID. Załamanie popytu związane z ograniczeniem działalności gospodarczej doprowadziło do spadku zużycia gazu w UE o 10 proc. w drugim kwartale 2020 r. W niektórych państwach członkowskich zużycie gazu spadło o 20-30 proc. w kwietniu w porównaniu z tym samym w 2019 roku.

Popyt na gaz ziemny był stłumiony nie tylko w przemyśle, ale również w energetyce, ponieważ stosunkowo wysoka produkcja źródeł OZE nie sprzyjała gazowi, nawet przy gwałtownie spadających cenach błękitnego paliwa, które na rynku hurtowym były niższe o 50-60 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Do końca maja cena gazu spot TTF spadła do rekordowo niskiego poziomu (3,5 euro/MWh), powoli odbijając w czerwcu 2020 r.

W raporcie zwrócono uwagę, że w związku z niskim zapotrzebowaniem na gaz w UE, hurtowe ceny gazu na niektórych hubach spadły w maju poniżej swoich odpowiedników w USA, co spowodowało anulowanie niektórych dostaw LNG. Natomiast ceny przeciętnego odbiorcy przemysłowego spadły w drugim kwartale 2020 r. o 11 proc. rok do roku. Również klienci w gospodarstwach domowych cieszyli się niższymi cenami w większości krajów UE.

Dołączone pliki:

Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlebiscyt „Wrocław bez Barier” nagrodą Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego
Następny artykułZłe wieści dla kibiców Lecha. Klub wstrzymał sprzedaż biletów na mecz z Benficą w ramach Ligi Europy