A A+ A++

Niedziela, 24 września była drugim dniem wystawy AGRO GORLICE 2023. Najważniejszym punktem programu był organizowany dla Kół Gospodyń Wiejskich konkurs „Wypiek regionalny Ziemi Gorlickiej”.

Wydarzenie rozpoczęło się od występu uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, po którym za scenie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowicach.  O godz. 11. 00 rozpoczęła się msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Bystrej, ks. Krzysztof Waśko.

 

Zgodnie z planem, o 12.00 gospodarze wydarzenia powitali przybyłych gości, wśród których obecni byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele sejmiku województwa małopolskiego, samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, dyrektorzy i kierownicy instytucji. Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości, na scenie zaprezentował się Zespół Łużnioki.

Pomimo, iż tego dnia pogoda nie rozpieszczała, zwiedzających wystawę w miarę upływającego czasu przybywało coraz więcej. Wszystko za sprawą konkursu, którego uczestniczkami były Koła Gospodyń Wiejskich w terenu powiatu gorlickiego. Siedemnaście KGW wzięło udział w konkursie „Wypiek regionalny ziemi gorlickiej”. Zanim reprezentantki poszczególnych kół zaprezentowały się na scenie, publiczność miała możliwość degustacji tychże wypieków i oddania głosu na ten najsmaczniejszy.

Jury, w skład którego weszli: Anna Rutana (Restauracja „Stary Dworzec”), Iwona Rudek („Polskie Piekarnie”), Renata Gaweł (Cukiernia „Italia”), Tomasz Jamiński (Piekarnia „Bobowska Gala”), Aneta Wal („Cukiernia Wal) przewodniczył gość specjalny: Ewa Wachowicz. Oceniano walory smakowe wypieków, ich estetykę i atrakcyjność, oryginalność receptury, trudność przygotowania oraz opis pochodzenia.

Kolejno prezentowały się:

Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Lipinkach – 🥧 „Grzybek piernikowy”

Koło Gospodyń Wiejskich w Stróżnej – 🥧 „Kołacz z wiejskim serem”

Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bieczu – 🥧 „Tort z bobu”

Koło Gospodyń Wiejskich Łużna – 🥧 „Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką”

Koło Gospodyń Wiejskich w Smerekowcu – 🥧 „Gorlicki zawijak”

Stowarzyszenie Przyjaciół Folkloru Koło Gospodyń w Kobylance – 🥧 „Ciasto Napoleon”

Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Męcina Wielka – 🥧 „Ciasteczka grzybki”

Koło Gospodyń Wiejskich Bystra – 🥧 „Kołacz bystrzański”

Koło Gospodyń Wiejskich w Klęczanach – 🥧 „Krówka klęczańska”

Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylance – 🥧 „Chlebki ziemniaczane”

Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Zagórzany – 🥧 „Gorlicki frykas”

Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowej – 🥧 „Miodowy piergryk”

Koło Gospodyń Wiejskich Staszkówka – 🥧 „Gorlicka jesień”

Koło Gospodyń Wiejskich Siedliska – 🥧 „Podpłomyk siedliski”

Koło Gospodyń Wiejskich Stróżówka –  🥧 „Stróżowska śliwka w czekoladzie”

Koło Gospodyń Wiejskich Blechnarka i Przyjaciele – 🥧 „Gorlickie cycuszki grzybowe”

Koło Gospodyń w Moszczenicy – 🥧 „Niebo w gębie”

Kiedy jury udało się na obrady, na scenie zaprezentował się Zespół „Beskidy”.

Po występie przyszedł czas na werdykt. Jak mówiła przewodnicząca jury, Ewa Wachowicz, zadanie wybrania najlepszego wypieku, nie należało do najłatwiejszych. Były i te słodkie i słone, jedne przywodziły na myśl wspomnienia z dzieciństwa, inne zaś zaskakiwały recepturą i przygotowaniem.

Miejsce trzecie otrzymał „Gorlicki zawijak” podany z zakwasem buraczanym przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Smerekowcu. Fundatorem nagrody był PSB Familia Biecz.

Na drugim miejscu znalazł się „Gorlicki frykas” Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Zagórzany. Nagrodę ufundowało Ogniwo Biecz.

Serca jury zdobył tradycyjny „Kołacz z wiejskim serem” przygotowany przez KGW Stróżna, tym samym uzyskując tytuł “Wypieku regionalnego ziemi gorlickiej”, który będzie obowiązywał przez rok, aż do kolejnego konkursu. Fundatorem nagrody był Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.

Wyróżnienie otrzymało KGW Blechnarka i Przyjaciele za „Gorlickie cycuszki grzybowe”.

Nagrodę Publiczności dla KGW w Jankowej za „Miodowy piergryk” ufundowała firma ARPI Group.

Fundatorami nagród specjalnych był Małopolski Oddział Regionalny ARiMR Kraków oraz firma “Polskie Piekarnie LIBUSZA”.

Na zakończenie imprezy wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Dominikowice wraz z Zespołem Mażoretek, pod batuta Romana Korbicza.

Już dziś wiemy, że wystawa będzie miała charakter cykliczny.

– To niezwykle cenna i ważna inicjatywa, której pomysłodawczynią jest pani Dorota Tokarz, kierownik gorlickiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi Starosta Gorlicki Maria Gubała. Kiedy zapytała, czy wesprzemy ją w organizacji tego przedsięwzięcia, ani ja, ani wójt Gminy Gorlice, pan Jan Przybylski – nie zastanawialiśmy się ani chwili. Odpowiedź była jasna: wchodzimy w to! Do współpracy dołączyli dyrektorzy placówek: pan Roman Korbicz z Ośrodka Kultury Gminy Gorlice oraz pan Wiesław Jabłoński z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej.

– Wystawa AGRO GORLICE 2023 to nie tylko wystawa maszyn rolniczych, produktów spożywczych i innowacyjnych technologii. To także spotkanie ludzi, którzy okazują szacunek pracy na roli i jej nieustającej ewolucji. Wystawa przypomina nam, że rolnictwo to serce naszej gospodarki, fundament życia codziennego. Niezmiernie się cieszę, że wydarzenie będzie miało kontynuację w kolejnych latach – dodaje.

Imprezę prowadziła Anna Konopka.

Partnerami wystawy byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Gorlice, Gmina Biecz, Gmina Bobowa, Gmina Łużna, Gmina Lipinki, Gmina Moszczenica, Gmina Ropa, Gmina Sękowa, Gmina Uście Gorlickie, Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, Nadleśnictwo Gorlice, Nadleśnictwo Łosie, KRUS Gorlice, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego MODR w Gorlicach, KGS Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”, Bank Spółdzielczy w Bieczu, EMPOL Sp. zo.o., Hurtownia BRAMS Gorlice, Kryniczanka – Naturalna Woda Mineralna, Uzdrowisko Wysowa S.A., ARPI Group. Patronat medialny nad imprezą objęli: halogorlice.pl, Gorlice24.pl, Gorlice.tv i Gazeta Gorlicka.

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKultowe bajki PRL-u. Ile z tych dobranocek znasz? [ZDJĘCIA]
Następny artykułPumptrack oficjalnie otwarty – FOTOREPORTAŻ