A A+ A++
Drugi dzień spotkania OPEC, pogłębienie cięć produkcji ropy

Data dodania: 2019-12-06 (13:51) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dzisiaj ma miejsce drugi dzień spotkania OPEC w Wiedniu. Niemniej, już wczorajsza sesja przyniosła ciekawe doniesienia dotyczące dalszych działań sygnatariuszy porozumienia naftowego. Ich dotychczasowe postanowienia nie były bowiem zupełnie tożsame z tym, czego spodziewał się rynek. Według najnowszych doniesień, wczoraj kartel OPEC postanowił, że w I kwartale 2020 r. obniży limity produkcji dodatkowo o 500 tysięcy baryłek dziennie.

To oznacza łączny spadek produkcji o 1,7 mln baryłek dziennie, czyli około 1,7% całkowitej globalnej produkcji. Jednocześnie, państwa OPEC (wraz z kilkoma producentami spoza kartelu, w tym Rosją) jak dotychczas nie poinformowały o jakichkolwiek planach przedłużenia porozumienia naftowego – a to właśnie taka decyzja była powszechnie oczekiwana.

Powyższe informacje na razie są informacjami niepotwierdzonymi otwarcie przez uczestników spotkania w Wiedniu. Wiele wskazuje na to, że dopiero dzisiaj pojawią się oficjalne komunikaty ze strony kartelu wraz ze szczegółami zmodyfikowanego porozumienia. Nie jest pewne, czy wszystkie kraje OPEC popierają dalsze cięcia produkcji i w jakim stopniu do niego dołączą.

Ceny ropy naftowej odzwierciedlają to wyczekiwanie na oficjalne informacje. Na razie notowania ropy utrzymują się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

SOJA

Wzrost produkcji soi w Chinach.

Po fatalnym listopadzie na rynku soi, który odznaczył się ciągiem niemal nieprzerwanych dziennych zniżek, początek grudnia na wykresie tego towaru przynosi odbicie cen w górę. Notowania soi w Stanach Zjednoczonych nadal znajdują się jednak wyraźnie poniżej psychologicznej bariery na poziomie 9 USD za buszel.

Stronie popytowej na rynku soi w ostatnim czasie sprzyjały spekulacje na temat możliwego podpisania tzw. porozumienia handlowego pierwszej fazy pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Niemniej, w tej kwestii nadal brakuje szczegółów, więc wsparcie to jest nietrwałe, a powrót cen soi do zniżek nie jest wykluczony – zwłaszcza jeśli porozumienie na linii USA-Chiny nie zostanie szybko podpisane.

Tymczasem Chiny poinformowały dzisiaj o wzroście produkcji soi w tym kraju o 13% w bieżącym roku. Jest to bezpośredni efekt właśnie wspomnianego konfliktu handlowego z USA oraz próbami zmniejszenia zależności od Amerykanów pod kątem dostaw soi.

Chiński rząd zaoferował farmerom subsydia, które przyczyniły się do powiększenia powierzchni upraw soi w Chinach o 11%. W rezultacie, tegoroczna produkcja soi w tym kraju może sięgnąć 18,1 mln ton. To wciąż niewiele w porównaniu do importu soi do tego kraju, który w miesiącach styczeń-październik przekroczył 70 mln ton. Lokalnie produkowana soja jest wykorzystywana głównie w przemyśle spożywczym, podczas gdy Chiny muszą importować ogromne ilości tego towaru z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii

2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.

Stany Zjednoczone konkurencją dla OPEC na rynku ropy

2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.

Uwaga inwestorów na rynku ropy przeniesiona na Chiny

2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.

Złoto najdroższe od 7 lat

2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran

2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.

2019 rok na rynkach surowcowych - podsumowanie

2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ

2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej

2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Wzrostowa końcówka tygodnia (i roku) na rynku ropy naftowej

2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ

W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.

Znaczny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWesprzyj 9-miesięczną Zosię! Zaproszenie na koncert charytatywny
Następny artykułMagiczny i niezapomniany dzień