A A+ A++

Chórzystki z kcyńskiego chóru Akatyst wraz z opiekunką, mentorką, dyrygentką Agnieszką Maciejewską, nagrały właśnie materiał do drugiej płyty. Tym razem będzie to 10 utworów sakralnych przeplatanych muzyką gospel. Krążek ma szansę ukazać się w przyszłym roku. Wszystko uzależnione jest od niezbędnych środków finansowych, których chór poszukiwać będzie w otwartych konkursach ofert.

Tej jesieni zostały nagrane utwory, które pojawią się na płycie, a będą to klasyczne utwory sakralne, ale również perełki zaśpiewane w stylu gospel. Wszystko za sprawą projektu pn. Wydanie płyty chóru “Akatyst” sfinansowanego ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach Konkursu ofert nr 3 Kultura i sztuka, a złożonego na konkurs przez Stowarzyszenie Czas Dzieci.

– Po warsztatach, które odbywały się w ramach projektu, chórzystki zostały przygotowane do wielogodzinnego nagrania. Miało ono miejsce w kościele św. Józefa w Kozielsku. Wymagało ono ogromnego zaangażowania, zgrania wielu osób i uruchomienia dużej machiny wsparcia, pomocy i dobroci serca – informują pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Materiały nagrane tej jesieni ukażą się w przyszłym roku. Chór poszukiwać będzie dotacji, które umożliwią wydanie drugiego już w jego historii, profesjonalnego krążka. Jak informuje Agnieszka Maciejewska, są również plany nagrania dwóch teledysków do prezentowanych na płycie utworów.

Przypomnijmy, w 2020 roku chór spełnił jedno z większych marzeń, jakim było nagranie pierwszej, profesjonalnej, studyjnej płyty. Wydany krążek pn. Chór “Akatyst” na Boże Narodzenie to zbiór dziesięciu polskich kolęd i pastorałek. Utwory w różnorodnych, ciekawych opracowaniach, wykonywane są przez zespół a capella. Usłyszeć można miedzy innymi: Lulajże Jezuniu, W żłobie leży czy Jam jest dudka. Nie zabrakło również niezwykłej kolędy Cicha noc.

Krótka historia kcyńskiego chóru

W listopadzie ubiegłego roku chór Akatyst obchodził przepiękny jubileusz 20-lecia istnienia. Od początku, a więc od listopada 2003 r., działa przy parafii pw. WNMP w Kcyni, niezmiennie pozostając pod kierownictwem Agnieszki Maciejewskiej. Skupia dziewczęta w różnym wieku, począwszy od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i aktywności, ale przede wszystkim ciężkiej pracy, zespół w swojej 20-letniej działalności może poszczycić się niejedną nagrodą czy wyróżnieniem zarówno w środowisku lokalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Nie sposób wymienić wszystkich, ale do tych najważniejszych należą: I miejsce w II przeglądzie chórów Na kcyńskiej ziemi Kcynia 2008 r., I miejsce w I Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej Śpiewaj Panu – Olszewka 2009 r., I miejsce w II Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej Śpiewaj Panu– Olszewka 2010 r., Grand Prix w III Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej Śpiewaj Panu– Olszewka 2011 r., I miejsce i nagroda Grand Prix w III Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej Śpiewaj Panu Olszewka 2012 r., Grand Prix Festiwalu Chórów Naklensis Cantare Nakło nad Notecią 2012 r., I miejsce i nagroda Grand Prix w III Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej Śpiewaj Panu Olszewka 2013 r., Srebrne Pasmo – IX Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2014 r.

Kolejne lata to już pasmo spektakularnych sukcesów i osiągnięć w skali ogólnopolskiej, połączonych z realizacją projektów wspieranych przez gminę Kcynia i Zarząd Powiatu Nakielskiego.

W 2021, kcynianki odniosły spektakularny, podwójny sukces podczas XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, który odbył się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie.

Zespół wyśpiewał Złote Pasmo oraz nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Najlepszym dyrygentem z tytułem – Najlepszy Dyrygent Turniejowych Zmagań, została Agnieszka Maciejewska, otrzymując nagrodę dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie Mieczysława Żelazko. Udział w Turnieju był możliwy dzięki otrzymanemu wsparciu w ramach otwartego konkursu ofert Gminy Kcynia. Projekt Parafii Rzymskokatolickiej p.w. WNMP w Kcyni pn. Warsztaty oraz wyjazd chóru “Akatyst” na konkurs Chóralny uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu w obszarze kultura i dziedzictwo narodowe.

W 2022 r. chór zdobył Srebrne Pasmo – V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej Nadzieja w Chórze w Tykocinie.

W 2023 roku Chór Akatyst ponownie wrócił do Kcyni z sukcesem, tym razem odniesionym podczas VI Bałtyckiego Konkursu Chórów Pomerania Cantat, który odbył się z początkiem czerwca w Słupsku. W swojej kategorii chór zdobył ZŁOTY DYPLOM z 95 punktami na 100 możliwych i Nagrodę Główną konkursu. Otrzymał także Laur Moniuszkowski za najlepsze wykonie utworu kompozytora.

Ewa Hałas

Pojechały i zdobyły pierwsze miejsce! We Włocławku zwyciężył chór Akatyst z Kcyni

Kiedy śpiewają, topnieją ludzkie serca... niezwykły, jubileuszowy koncert chóru Akatyst z Kcyni (zdjęcia)
Kiedy śpiewają, topnieją ludzkie serca… niezwykły, jubileuszowy koncert chóru Akatyst z Kcyni (zdjęcia)

Kcynia. Nagrody dla chóru i zespołu ludowego 
Kcynia. Nagrody dla chóru i zespołu ludowego 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek z udziałem rowerzystki i kierującego quadem
Następny artykułSprawdź, czy masz w kuchennej szafce. GIS alarmuje: szkodliwe działanie na zdrowie