A A+ A++

Dobiegł końca realizowany od 3 lat przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie projekt Rewitalizacji z Klubem Integracji Społecznej. Skorzystało z niego ponad 60 osób, które rozwijały swoje umiejętności społeczne czy poszerzały kompetencje zawodowe poprzez udział w szkoleniach i warsztatach.

– Kiedy pod koniec ubiegłego roku zorganizowaliśmy spotkanie podsumowujące projekt, uczestnicy podkreślali, jak bardzo potrzebne im było takie wsparcie i jak bardzo pomogło im rozpocząć w swoim życiu zmiany na lepsze – mówi Agnieszka Kamińska, koordynatorka projektu z Działu Planowania, Koordynowania i Realizacji Projektów MOPR.

W projekcie uczestniczyły 62 osoby, które poszerzały swoją wiedzę i rozwijały umiejętności poprzez udział w różnych zajęciach, np. z zakresu reintegracji społecznej, dzięki którym uczyli się m.in. jak radzić sobie ze stresem, skutecznie komunikować się z drugim człowiekiem, czy napisać atrakcyjne CV.

Nie zabrakło też wyjazdowych treningów integracyjnych, podczas których uczestnicy mieli okazję poznać się bliżej oraz spotkań edukacyjnych ze specjalistami (prawniczka, terapeutka uzależnień, lekarz pediatra, dietetyczka czy edukator ekologiczny).

MOPR zorganizował szereg zajęć, dzięki którym uczestniczki i uczestnicy projektu uczyli się obsługi komputera i wykorzystania internetu w codziennym życiu. Był też czas na warsztaty kreowania swojego wizerunku i umiejętności autoprezentacji.

Kursy zawodowe i rozwijanie pasji

Rewitalizacja z KIS, to także szereg kursów zawodowych, dzięki którym swoje kwalifikacje podniosło 39 osób. Na zainteresowanych czekały: kurs magazyniera z obsługą wózka jezdniowego, kurs spawania łukowego, kurs prawa jazdy kat. B, kurs sprzedawcy, pracownika administracyjno-biurowego, kurs profesjonalnego sprzątania i podstawy sprzedaży internetowej. Warto wspomnieć, że 17 uczestników znalazło pracę, a 23 osoby podniosły swoje kwalifikacje.

Integracja społeczna

W ramach działań środowiskowych MOPR zorganizował wiele inicjatyw mających na celu integrację ze społecznością lokalną. W lecie odbył się międzypokoleniowy piknik w Bobrku oraz piknik promujący zdrowy styl życia w Parku Miejskim. Dla dzieci i rodziców przygotowano szereg atrakcji: prelekcje tematyczne, zabawy integracyjne, wspólne tańce itd.

Współpraca społeczności lokalnej zaowocowała także wyremontowaniem klatki schodowej w budynku przy ul.Stalmacha. Uczestnicy projektu wraz z sąsiadami przeprowadzili remont przy użyciu materiałów sfinansowanych ze środków projektu.

W listopadzie 2022 r. podjęto jeszcze jedną akcję mającą na celu poprawę wizerunku okolicy domów przy ulicy Stalmacha – mieszkańcy okolicznych domów zasadzili drzewa i krzewy pod okiem architekta zieleni.

– Wiele się działo podczas różnego rodzaju działań uspołeczniających. Dużym powodzeniem cieszyły się spektakle teatralne i seanse filmowe w kinie. Wrażenie na uczestnikach i uczestniczkach zrobiła wycieczka do Krakowa, podczas której uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Katedralne na Wawelu oraz Rynek wraz z Muzeum Krakowa – mówi Agnieszka Kamińska.

Uczestnicy projektu poznawali też Bytom i sąsiednie miasta. Podczas spacerów z przewodnikiem PTTK mieli okazję przekonać się, że ich małe ojczyzny mają ciekawą historię i architekturę oraz sporo wartych uwagi zabytków. Przez cały okres trwania projektu uczestnicy i uczestniczki mogli korzystać ze wsparcia kadry projektowej, czyli pracowników socjalnych i animatorów.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUchwała nr 154/VIII/2003
Następny artykułPutin w orędziu znów wspomniał o Polsce