Trwa druga edycja poznańskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro. Władze miasta poinformowały, że dzięki pierwszej edycji na świat przyszło 450 dzieci. Pary chcące wziąć udział w programie mogą się jeszcze zgłaszać.
– Ta liczba to dowód na to, jak bardzo potrzebny jest ten program – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Cieszę się, że przyniósł on szczęście już tylu poznańskim rodzinom. W Poznaniu wspieramy osoby dotknięte niepłodnością już od ponad sześciu lat, dla wielu z nich in vitro to jedyna szansa na upragnione dziecko. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość – dlatego trzymam kciuki za obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa.
Z 450 maluchów, które urodziły się dzięki miejskiemu programowi in vitro, 378 przyszło na świat dzięki programowi z lat 2017-2020. Kolejne 72 noworodki urodziły się już dzięki drugiej edycji programu.
Warto przypomnieć, że do programu in vitro drugiej edycji, która potrwa do 2024 roku, nadal mogą się zgłaszać pary, które mieszkają w Poznaniu, rozliczają tu podatki i są w związku małżeńskim lub partnerskim. Muszą także spełniać ustawowe warunki, a wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata.
W ramach programu jego uczestnicy mogą liczyć na trzykrotne dofinansowanie (w wysokości 5 tys. zł) do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie – lub trzykrotnego dofinansowanie (w wysokości 2 tys. zł) do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna, to znaczy, że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.
Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym: Medi Partner sp. z o.o – InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM oraz IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian.
Miasto przeznaczyło ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu.
Ostatnio dodane:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS