A A+ A++

Wszystkie rury, zarówno odpływowe, jak i te stanowiące część instalacji wewnętrznej domu, mogą ulec awarii w wyniku zwykłego użytkowania po pewnym czasie. Najczęstszą tego przyczyną jest zapchanie wnętrza rurociągu, choć zdarzają się także przypadki całkowitego rozszczelnienia połączeń między poszczególnymi fragmentami.

Okazuje się, że przepustowość przewodów instalacyjnych zależy od wielu czynników, które koniecznie należy brać pod uwagę już na etapie projektowania instalacji. Niemniej, istnieją również powody, na które żaden inwestor ani wykonawca nie ma wpływu pomimo najszczerszych chęci. O nich, a także o sposobach radzenia sobie z niedrożnością rur w instalacji wodno-kanalizacyjnej opowiemy w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Dlaczego drożność rur jest tak ważna?

Zatory i ograniczenia w przepustowości rur odpływowych są problemem nie tylko z punktu widzenia inżynierii, ale często bywają też uciążliwe dla zwykłych domowników. Można łatwo je zauważyć, nie potrzebując do tego specjalistycznej wiedzy. Woda w zlewie, toalecie czy wannie, która spływa do syfonu w sposób powolny, najprawdopodobniej posiada na swojej drodze wiele przeszkód. Temu wszystkiemu towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach, skłaniający do jak najszybszego podjęcia działań w tym kierunku.

Powody powstawania niedrożności w rurach

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę jeszcze na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej jest spad. W przypadku rur odpowiedzialnych za przepływ kanalizacji powinien on wynosić od 1,5% do nawet 2%. Ciężko niekiedy o prawidłowe zachowanie tych parametrów, szczególnie gdy mówimy o budynkach wielokondygnacyjnych. Odpowiednie położenie rur nie dotyczy tylko zachowania wymaganego spadu. Warto brać pod uwagę również kąty, w jakich rurociąg będzie omijał poszczególne przeszkody.

Istotną rolę w przepływie odgrywa też sam dobór rury. To właśnie jej średnica decyduje o poprawnej przepustowości, a zastosowanie zbyt wąskiego rurociągu w celu zaoszczędzenia pieniędzy może znacznie obniżyć jego drożność. Na marginesie można dodać, że w kontekście wytrzymałości zawsze lepiej dobierać rury o grubszej ściance i solidnym materiale wykonania.

Czynnikiem często powodującym brak drożności w rurach jest woda. Słaba jej jakość może prowadzić do osadzania się na ściankach warstwy kamienia, który po czasie całkowicie ograniczy przepustowość określonego fragmentu instalacji.

Sposoby udrażniania instalacji wodno-kanalizacyjnych

Najczęściej wykorzystywaną metodą udrażniania rur odpływowych jest mieszanka octu z sodą oczyszczoną. Reakcja chemiczna zachodząca pomiędzy tymi substancjami pozwala usunąć drobne zanieczyszczenia, choć przy większym zaniedbaniu instalacji, wykonanie tego zabiegu w żaden sposób nie pomoże. Renowacja kanalizacji i rur okaże się więc w tym przypadku jedyną możliwością. To nieco bardziej kosztowny, choć niewymagający wykopów sposób na wymianę rur kanalizacyjnych. Istnieją firmy dysponujące specjalnym sprzętem, przy pomocy którego uda się bardzo szybko przywrócić drożność rur odpływowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPączkomat pojawił się w Krakowie [ZDJĘCIA]
Następny artykuł4. edycja Challenge Pointfighting Jaworzno