Śląska grupa SPEED patroluje codziennie najważniejsze drogi naszego regionu, zwracając uwagę na każde naruszenie przepisów ruchu drogowego. Wykorzystując oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, mundurowi kontrolują prędkość poruszających się pojazdów i przestrzeganie przez kierowców samochodów ciężarowych zakazu wyprzedzania na drogach ekspresowych oraz autostradach.
Zespół SPEED funkcjonuje od 19 lipca 2019 roku. Głównym zadaniem grupy, w skład której wchodzi 48 policjantów z 16 jednostek policji garnizonu śląskiego, jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Wybrani funkcjonariusze, którzy stanowią SPEED, to policjanci ruchu drogowego z dużym doświadczeniem zawodowym. Posiadają ponadto przeszkolenie specjalistyczne w zakresie obsługi wideorejestratorów i ręcznych mierników prędkości.
Ile mandatów?
W ubiegłym – 2023 – roku policjanci śląskiej grupy SPEED skontrolowali ponad 86 tysięcy kierujących pojazdami, w tym 534 motocyklistów, odnotowując prawie 100 tysięcy wykroczeń. Efektem prowadzonych działań było także zarejestrowanie blisko 73 tysięcy przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości, w tym 234 o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci ze SPEED odnotowali prawie 27 tysięcy innych wykroczeń popełnionych przez kierujących oraz blisko 400 przestępstw. Zatrzymali także niemal 2400 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów. W trakcie działań nałożyli łącznie blisko 83 tysiące mandatów karnych, a w ponad 1300 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądów.
Dostępne jest już podsumowanie pierwszego półrocza 2024 roku. Okazuje się, że do końca czerwca funkcjonariusze skontrolowali blisko 46 tysięcy kierujących pojazdami, w tym 338 motocyklistów, odnotowując prawie 55 tysięcy wykroczeń. Efektem prowadzonych działań było także zarejestrowanie blisko 39 tysięcy przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości, w tym 148 o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci ze SPEED odnotowali prawie 16 tysięcy innych wykroczeń popełnionych przez kierujących oraz blisko 190 przestępstw. Zatrzymali także niemal 1300 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów. W trakcie działań nałożyli łącznie blisko 45 tysięcy mandatów karnych, a w prawie 700 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądów.
– Bardzo często kierowcom wydaje się, że jadąc szybko, zaoszczędzą dodatkowe kilka minut. Niektórym chodzi z kolei o chwilowy przypływ adrenaliny. Niestety nikt nie zastanawia się, co się stanie, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego. W najlepszym wypadku uszkodzone zostaną samochody, natomiast w najgorszym – ktoś może stracić zdrowie, a nawet życie – zauważają mundurowi z grupy SPEED.
Mundurowi przypominają także o zmianie w przepisach, jakie zaszły w zeszłym roku.
– Obowiązujące przepisy zobowiązują kierujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku – do korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych. Ponadto obecne przepisy zakazują kierującym takimi pojazdami wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do nowego zakazu może być nałożony mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych. Wprowadzone zmiany mają za zadanie upłynnić ruch pojazdów i zapobiegać „wyścigom słoni”, a tym samym poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – mówią funkcjonariusze.
Wakacje na drodze
24 lipca w MOP Wirek w Rudzie Śląskiej zorganizowana została konferencja poświęcona bezpieczeństwu drogowemu. W spotkaniu, zorganizowanym przez Wojewodę Śląskiego Marka Wójcika, wziął też udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach – insp. Jacek Stelmach. Podczas briefingu prasowego podsumowany został upływający właśnie pierwszy miesiąc wakacji na drogach.
W spotkaniu uczestniczyli: insp. Jacek Stelmach – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Dariusz Winiarczyk – Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego i Łukasz Pach – Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
Komendant Stelmach posumował zbliżający się półmetek wakacji 2024 roku. W tym czasie na drogach województwa śląskiego w 190 wypadkach zginęło 11 osób, a 213 zostało rannych. Policjanci odnotowali także 4087 kolizji.
– Policjanci ze śląskiej drogówki cały czas dbają o bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego województwa. Patrole policjantów w białych czapkach zwracają uwagę nie tylko na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, ale również na stan techniczny pojazdów, liczbę przewożonych osób oraz to, czy podróżni przestrzegają obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Mundurowi skupiają się również na kontrolach autobusów i kierowców, przewożących dzieci i młodzież na obozy, kolonie czy wycieczki – zapewniają policjanci.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS