Zbliża się sezon zimowy, a każdego dnia temperatury na zewnątrz są coraz niższe, dlatego drogowcy przygotowują się do „Akcji zima”. W ostatnim czasie wyłoniono wykonawców zimowego utrzymania dróg. W toku jest jeszcze przetarg na zabezpieczenie roślinności przed środkami chemicznymi stosowanymi do posypywania jezdni.
– Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków i opadów śniegu, wszelkie zgłoszenia związane z warunkami zimowymi na drogach i chodnikach, które znajdują się w administrowaniu Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach będzie można zgłaszać wyznaczonym pracownikom jednostki – pod numerami telefonu: 607 606 225, 667 096 122 oraz całodobowo do Centrum Ratownictwa Gliwice – przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
W sytuacji wystąpienia opadów śniegu wykonawcy – jak co roku – w pierwszej kolejności odśnieżą główne szlaki komunikacyjne w mieście.
– Jezdnie muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością (czarne, mokre) do jednej godziny po ustaniu opadów śniegu. W trakcie intensywnych i długotrwałych (powyżej 3 godzin) opadów śniegu wykonawca, prowadził będzie prace w sposób ciągły, nie dopuszczając do zalegania na jezdni warstwy błota pośniegowego grubszej niż 5 cm – podkreśla Stiborska.
Szczegółowe informacje na temat odśnieżania opublikowane zostały na stronie – https://zdm.gliwice.pl/zdm/akcja-zima.
Koordynator Akcji Zima, zlecając prace decyduje czy będą one wykonywane w ciągu doby, czy w formie trwającego 12 godzin przejazdu przez dany rejon. Przygotowanie maszyn i zapewnienie niezbędnych materiałów do prowadzenia prac w ramach zimowego utrzymania należą do wykonawcy.
– Podobnie jak w ubiegłym roku, chodniki, przystanki komunikacji miejskiej posypywane będą środkiem ekologicznym. Ten sam preparat używany będzie także na Starówce i w strefie płatnego parkowania. We wskazanych miejscach, do usuwania śniegu i lodu nasi wykonawcy będą zobowiązani używać m.in. chlorek magnezu. Środek ten nie wykazuje negatywnego wpływu zarówno na organizm człowieka, jak i nasadzone w pasach drogowych rośliny. Jego stosowanie jest przyjazne dla psich łap, nie niszczy obuwia, a także jest neutralne dla nawierzchni chodników – kontynuuje rzeczniczka.
Drogowcy zabezpieczą też przydrożną roślinność przed szkodliwym działaniem preparatów chemicznych do zimowego utrzymania dróg.
Wśród zamówień publicznych ZDM znajduje się to, które dotyczy montażu (i późniejszego demontażu) mat ochronnych wykonanych ze słomy i folii. Blisko 6 tys. metrów bieżących osłon znajdzie się w ponad 40 miejscach na terenie Gliwic, w których stawiano je już w poprzednich latach. Będą to m.in. ronda, a także pobocza dróg obsadzanych ozdobnymi roślinami.
(żms), ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS