W lipcu Sejm znowelizował ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1124 ze zm.), dając samorządom więcej czasu na dostosowanie się do jej wymogów, a także dopuszczając obok pojazdów elektrycznych używanie pojazdów na gaz. Udział pojazdów elektrycznych lub na gaz w realizacji zamówień publicznych ma wynosić 10 proc. od początku 2022 r., a nie jak pierwotnie planowano już od 2020 r. Nowelizacja w żaden sposób nie doprecyzowała natomiast, o jakie zadania publiczne chodzi.
– Powszechnie wiadomo, że śmieci będą musiały być odbierane z użyciem pojazdów elektrycznych i na gaz. Czy jednak dotyczy to wszystkich zadań publicznych, a więc wszystkich zamówień? Tego zamawiający nie wiedzą, a w zasadzie już dzisiaj powinni taki warunek umieszczać w specyfikacjach przetargów, jeśli realizacja umów ma trwać dłużej niż dwa lata. Tym bardziej że przedsiębiorcy muszą mieć czas na przygotowanie się do takich obowiązków – podkreśla Artur Wawryło, ekspert prowadzący Kancelarię Zamówień Publicznych.
Problemy interpretacyjne
Przepisy nakazują, aby od 2022 r. nie tylko realizowały zadania publiczne z udziałem 10 proc. pojazdów elektrycznych lub na gaz we flocie wykorzystywanej do realizacji tych zadań. Artykuł 68 ust. 3 ustawy (patrz: infografika) wymaga, aby ten sam warunek był przestrzegany przy zlecaniu zadań publicznych. Nie definiuje przy tym w żaden sposób zadania publicznego, a więc trzeba się posługiwać jego ogólnym znaczeniem. A to jest bardzo szerokie. Chodzi m.in. o budowę lokalnych dróg czy obiektów użyteczności publicznej.
zobacz także:
Czy oznacza to, że w przetargach budowlanych samorządy muszą również stawiać wymóg, by od 2022 r. były one realizowane z dziesięcioprocentowym udziałem pojazdów elektrycznych lub na gaz? Urząd Zamówień Publicznych, który poprosiliśmy o opinię, nie ma kompetencji, by wydać stanowisko w tej sprawie.
– Interpretacja przepisów tej ustawy pozostaje wyłącznie w gestii Ministerstwa Energii – wyjaśnia Michał Trybusz, rzecznik prasowy UZP.
Resort energii, do którego również przesłaliśmy pytania, pozostawił je bez odpowiedzi. Tymczasem sprawa jest nie tylko poważna, ale i pilna, gdyż w tej chwili przygotowywane są specyfikacje pr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS