Wczoraj radny Sebastian Kucharczyk poinformował, że na ulicy Korytybskiej rozsypano gruz, w którym znaleźć można m.in. pręty, kable i różnego rodzaju śmieci. – Zrobiono sobie z drogi śmieciowisko. Przejeżdżając autem można sobie uszkodzić opony. Stwarza to również duże zagrożenie dla pieszych. Mam nadzieję, że Urząd Miasta posprząta to wysypisko – mówi radny Kucharczyk. Jak się szybko okazało, w podobny sposób “utwardzone” zostały również inne drogi w mieście, w tym m.in.: ul. Dolna, ul. Malinowa, ul. Zbożowa, czy ul. Wiosenna.
Wcześniej było źle, ale mimo wszystko lepiej
Jak mówią mieszkańcy ulic, na których rozsypany został gruz, wcześniej jeździło się źle, obecnie w ogóle nie da się przejechać. Wspomniane drogi są również niebezpieczne dla pieszych, gdyż wystają z nich m.in. pręty zbrojeniowe, czy kable. Łatwo też skręcić nogę.
Z prośbą o pilne wyjaśnienie sytuacji skierowaliśmy się do Urzędu Miasta.
– Roboty budowlane polegające na utrzymaniu dróg gruntowych Gminy Miejskiej Starogard Gdański były przedmiotem zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego. Postępowanie składało się z 2 części:
Część I – naprawa, remont dróg gruntowych
Część II – wykonanie robót równiarką drogową na drogach gruntowych Gminy Miejskiej Starogard Gdański.
W części pierwszej oferty złożyły trzy podmioty. Wygrała najkorzystniejsza, którą przedstawiło Przedsiębiorstwo Handlowe Adam Kowalczyk. Roboty Wykonawca realizuje na zlecenie Gminy Miejskiej Starogard Gdański – informuje Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta. – Naprawa dróg gruntowych poprzez uzupełnienie ubytków, likwidację wybojów i wzmocnienie kruszywem dotyczy następujących ulic: Korytybskiej, Dolnej, Boh. Getta, Zachodniej, Malinowej, Wiosennej i Danusi – dodaje.
Jak informuje magistrat, prace nie zostały jeszcze zakończone, w związku z czym wykonawca nie może ich zgłosić do odbioru. W kolejnym etapie planowanych robót wypełnienia kruszywem z gruzu betonowego zostaną zasklepione „pospółką”.
– Należy podkreślić, że podjęte działania nie mają charakteru docelowego utwardzenia w/w ulic.Zostały zlecone w wyniku zgłoszeń mieszkańców oraz własnych obserwacji z przeprowadzonych w dniach 26 i 27.01 objazdów dróg miejskich. W związku ze znacznymi opadami deszczu, które miały miejsce w weekend 23-24.01 i zmianą warunków atmosferycznych na początku minionego tygodnia tj. w dniach 25-27.01 oraz utrzymującymi się plusowymi temperaturami w dzień, doszło do znacznej degradacji w/w odcinków dróg gruntowych. Rozmarzająca wierzchnia warstwa gruntu i śniegu sprawiła, że w wielu miejscach bardzo szybko powstała duża liczba głębokich, kilkunastocentymetrowej głębokości dziur. Dlatego Miasto zleciło działania, które mają na celu przede wszystkim wzmocnienie nawierzchni gruntowej i zapewnienie przejezdności tych dróg. Niestety na koniec tygodnia aura znów się trochę zmieniła i minusowa temperatura utrzymuje się również w dzień, co uniemożliwia poprawne zagęszczenie wbudowanego materiału. Zastosowany materiał cechuje się dużą rozpiętością frakcji, nie jest kruszywem o tzw. ciągłym uziarnieniu co utrudnia jego wyrównanie i zagęszczenie przy minusowej temperaturze i zmarzniętej ziemi. W związku z obecną sytuacją i dalszymi niekorzystnymi prognozami podjęliśmy decyzję o uzupełnieniu wierzchniej warstwy wbudowanego materiału w miejscach o najgorszych nierównościach kruszywem naturalnym o drobnym uziarnieniu. Wykonawca został zobligowany do wyzbierania największych, luźnych kawałków rozłożonego kruszywa wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami – tłumaczy naczelnik WTI Janusz Karczyński.
Rozliczenie robót nastąpi po zgłoszeniu zakończenia prac, dokonaniu odbioru i wykonaniu obmiarów.
– Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to oczekiwany przez mieszkańców model utwardzania, ale tak jak mówiłem wcześniej, działania te mają inny charakter. Wg nas najlepszym sposobem tymczasowego utwardzania dróg jest stosowanie płyt typu YOMB lub płyt drogowych typu MON. Takie utwardzenie daje najlepsze efekty przy wykorzystywaniu stosunkowo niedużych środków finansowych i wymaga bardzo małych nakładów utrzymaniowych przez kilka następnych lat. Dlatego został utworzony program tymczasowego utwardzania dróg gruntowych płytami YOMB, który skutecznie rok po roku znacznie ogranicza uciążliwości, z którymi spotykamy się na tych drogach. Zgodnie z opracowanym rankingiem, zarówno ul. Malinowa, jak i znaczna część ul. Bohaterów Getta mają zostać utwardzone w tym roku, natomiast utwardzenie ul. Korytybskiej i Wiosennej płytami YOMB przewidziane jest na rok 2022 – dodaje naczelnik WTI.
Czy to prima aprilis?
– To nie prima aprilis. Tak wygląda utwardzona ulica Korytybska w Starogardzie Gd. – napisał w mediach społecznościowych Marek Konkolewski – radny oraz ekspert w dziedzinie ruchu drogowego. – PS. Szkoda, że nie było uroczystości przecięcia wstęgi z okazji zakończenia remontu. O koncercie nie wspomnę – dodał.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS