A A+ A++

Budując dom, najpierw zadbajmy o jego solidne fundamenty i przede wszystkim konstrukcję. Czy drewno użyte jako podstawa domu zagwarantuje mu wytrzymałość oraz długowieczność? Odpowiedzi na to pytanie udziela Sławomir Perliński, product manager w JAF Polska.

Autor: housemarket.pl 04 listopada 2020 10:43

Drewno to materiał konstrukcyjny, który jest tani, ekologiczny, a zarazem bardzo wytrzymały. Świetnie znosi pracę całego budynku, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas.

Jak wyjaśnia Sławomir Perliński, product manager w JAF Polska, konstrukcja drewniana jest również lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności.

– Tego typu konstrukcja jest bezpieczniejsza od stali w aspekcie przeciwpożarowym — niezabezpieczone drewno wolniej poddaje się wysokiej temperaturze, więc konstrukcja drewniana jest dłużej stateczna i nośna. Ten atut warto wykorzystać projektując budynki użyteczności publicznej oraz obiekty wielkopowierzchniowe. Drewno po obróbce posiada podwyższoną odporność ogniową, lepsze właściwości izolacyjne i jest odporne na rozwój bakterii – mówi Sławomir Perliński.

Ważny jest także prawidłowy stopień wysuszenia, aby zawartość wody w drewnie była zgodna z normami przypisanymi danej klasie drewna. Unikniemy w ten sposób późniejszych problemów z rozwijającą się pleśnią oraz grzybami. Zgodnie z obowiązującą normą PN – EN 338, klasy drewna konstrukcyjnego litego są oznaczane od C14 do C50 dla gatunków iglastych oraz od D30 do D70 dla gatunków liściastych. Dokładne właściwości konstrukcyjne poszczególnych klas drewna można bez problemu sprawdzić i porównać. Zalicza się do nich wytrzymałość na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie i ścinanie. Uwagę należy zwrócić na ewentualne defekty – np. zgnilizna lub pęknięcia – które mogą mieć charakter pierwotny lub być efektem niewłaściwego składowania.

– Nie ma tu miejsca na półśrodki, dlatego drewno konstrukcyjne warto nabyć u profesjonalnego dystrybutora – radzi ekspert JAF Polska.

Z drewna konstrukcyjnego otrzymujemy łaty, listwy i belki przeznaczone na szkielet budynku, lukarny oraz więźbę dachową. Wykorzystujemy je do budowy domów drewnianych, konstrukcji magazynów i hal oraz wznoszenia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ze względu na wagę jego zastosowań, kluczowa jest jakość i wytrzymałość używanego drewna. Do wyboru mamy drewno lite i klejone, o różnej jakości wizualnej oraz wymiarach. Co więcej, rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje tego materiału – Lite C24, KVH® (w tym NSi oraz Si), KVH® Duo/Trio oraz BSH. Jednak, które będzie najlepsze?

Drewno lite C24

Według obowiązujących przepisów i norm budowlanych, świerkowe drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24 wymagane jest do stosowania na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe. Każda sztuka posiada fabryczne oznakowanie klasy wytrzymałości. Drewno jest strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi 15-18 proc. Co to znaczy, że jest lite?

– Oznacza to, iż nie jest łączone na mikrowczepy, w związku z czym długość pojedynczego odcinka sięga do 6m. Drewno ma 45 i 60mm grubości, a jego szerokość rośnie stopniowo co 2,5cm. Są to wymiary typowe dla tradycyjnego budownictwa szkieletowego. Drewno konstrukcyjne jest bardzo wytrzymałe i zachowuje znakomitą sztywność, dzięki czemu to idealny budulec do domów drewnianych – mówi Sławomir Perliński.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa sesja wyjazdowa Jastrzębskiego Węgla
Następny artykułAgnieszka Radwańska zaskoczyła fanów. Imponujące. “Zastanawiam się”