A A+ A++

Kolejna małopolska instytucja podsumowuje miniony rok. Jak informuje Muzeum Auschwitz, w 2020 r. Miejsce Pamięci odwiedziło 502 tysiące osób, czyli niemal pięciokrotnie mniej niż rok wcześniej. Główną przyczyną jest oczywiście pandemia – z powodu wprowadzanych przez rząd ograniczeń przez ponad pięć miesięcy Muzeum było całkowicie niedostępne dla odwiedzających, a w miesiącach, kiedy działało, zmniejszona została liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie placówki. Do tego zasady i warunki zwiedzania, jak i stała ekspozycja historyczna, musiały zostać przystosowane do nowych wymogów sanitarnych.

Apel o wsparcie

– Rok 2020 był wyjątkowo trudny. Muzeum było zamknięte dla odwiedzających przez wiele miesięcy. To zupełnie nieznana wcześniej sytuacja. Dramatyczny spadek liczby odwiedzających spowodował poważne załamanie budżetu, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji, działań i projektów – nie kryje dyrektor Muzeum dr Piotr Cywiński.

Jak dodaje, sytuacja finansowa Muzeum wciąż jest bardzo trudna. Stąd placówka cały czas prosi o pomoc i finansowe wsparcie swojej misji.

– Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy – mówi Cywiński.

Podbój internetu

Choć Muzeum pozostaje zamknięte dla odwiedzających, nie oznacza to, że nic się w nim nie dzieje. Działalność placówki przeniosła się do internetu, gdzie stara się zajmować edukacją, a także budowaniem poprzez media społecznościowe wirtualnej wspólnoty pamięci.

Z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci korzysta już ponad 1,5 mln osób. W przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła milion, a w samym styczniu 2020 r. muzealne tweety wyświetlono ponad 277 milionów razy. Muzeum utworzyło także na Twitterze konto polskojęzyczne.

O ponad 100 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło też zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org. W 2020 r. z tej formy poznania autentycznego miejsca, ale też relacji świadków, skorzystało prawie 330 tysięcy osób.

Ucz się z Muzeum

Najbardziej pogłębioną formą internetowej edukacji prowadzonej przez Muzeum są lekcje online. Główna lekcja poświęcona historii Auschwitz dostępna jest w językach angielskim, arabskim, greckim, hiszpańskim, niderlandzkim, niemieckim, perskim, polskim, portugalskim i węgierskim, a łącznie na stronie lekcja.auschwitz.org znajduje się 26 lekcji w językach angielskim i polskim. Większość z nich jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚledztwo resortu zdrowia w sprawie aktorów zaszczepionych poza kolejnością – ćwierć miliona kary dla CM WUM?
Następny artykułRemont garażu w PSP Kościan