A A+ A++
Udostępnij
fb-share-icon
Tweet

Sytuacja w kaliskim i krotoszyńskim szpitalu to tylko wierzchołek góry lodowej. Brak specjalistów, szczególnie w dziedzinie chirurgii dziecięcej i chorób wewnętrznych, powoduje paraliż oddziałów i zagraża zdrowiu pacjentów.

Od 1 października miał wznowić działalność oddział chirurgii dziecięcej w kaliskim szpitalu. Niestety, z powodu braku specjalistów, nie udało się tego osiągnąć. Podobna sytuacja ma miejsce w krotoszyńskim szpitalu, gdzie zawieszono bardzo ważny oddział wewnętrzny. W efekcie, pacjenci, w tym dzieci z powiatu kaliskiego, są przewożeni do innych szpitali, takich jak w Ostrowie Wielkopolskim czy Koninie, które muszą pracować na maksymalnych obrotach.

Dlaczego brakuje specjalistów?

Problem tkwi w systemie kształcenia medycznego. Okazuje się, że liczba miejsc na specjalizacje może być sztucznie ograniczana przez Ministerstwo Zdrowia. To resort decyduje, ile miejsc będzie dostępnych w danym roku i w danej dziedzinie medycyny. W efekcie, wielu młodych lekarzy nie może zdobyć specjalizacji, nawet jeśli są chętni i mają odpowiednie kwalifikacje.

Konsekwencje ograniczeń

Taki stan rzeczy prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji:

– Dłuższe kolejki do specjalistów: Pacjenci muszą czekać znacznie dłużej na wizytę, co może prowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia.

–  Zamykanie oddziałów: Brak specjalistów powoduje, że szpitale są zmuszone zamykać całe oddziały, co ogranicza dostęp do świadczeń medycznych.

Co zrobić, aby rozwiązać problem?

Aby poprawić sytuację, konieczne są systemowe zmiany. Należy:

–  Zwiększyć liczbę miejsc na specjalizacje: Ministerstwo Zdrowia powinno zwiększyć liczbę miejsc na specjalizacje, szczególnie w dziedzinach, gdzie brakuje specjalistów.

– Ułatwić zdobywanie specjalizacji: Należy uprościć procedury związane z uzyskaniem specjalizacji i zapewnić odpowiednie warunki do nauki.

Brakuje specjalistów, bo ktoś na tym zarabia?

W środowisku lekarskim mówi się, że ograniczenie liczby specjalistów ma na celu sztuczne podtrzymanie wysokich cen za prywatne konsultacje. Gdyby na rynku było więcej specjalistów, konkurencja obniżyłaby ceny.

CZYTAJ  Religia w szkole – IV Liceum ofiarą hejtu?

Apel do decydentów

Sytuacja w ochronie zdrowia jest alarmująca. Konieczne są szybkie i zdecydowane działania, aby zapewnić pacjentom dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu spoczywa na rządzących.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
fb-share-icon
Tweet
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObowiązkowa godzina religii w tygodniu? “Arcybiskup Nycz myli dwie kwestie”
Następny artykułTegoroczny laureat Oscara z premierą na Netfliksie. To arcydzieło gatunku